În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Liturghie arhierească în Catedrala Episcopală din Oradea
În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală din Oradea. Răspunsurile liturgice au fost date de corul catedralei, dirijat de prof. Ioana Fesus.
Ierarhul a sărbătorit și împlinirea a 21 de ani de la primirea hirotoniei întru arhiereu, eveniment care a avut loc în Duminica Lăsatului sec de brânză, 21 februarie 1999. În cuvântul de învățătură, ierarhul a reliefat principalele înțelesuri duhovniceşti ce se desprind din pericopa evanghelică, spunând: „Noi postim pentru noi, iar nu pentru Dumnezeu, căci Dumnezeu nu are nevoie de postul nostru, ci noi avem nevoie de post pentru a ajunge mai aproape de Dumnezeu”. La final, Preasfinția Sa a adresat un îndemn credincioşilor ca, în perioada Postului Mare, să aibă în vedere, pe lângă rugăciune și post, și milostenia, ajutorarea semenilor care sunt în suferinţă şi au nevoie de sprijin şi mângâiere.



.jpg)
