La Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea a avut loc sâmbătă, 6 iunie, ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, pentru legislatura
La Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea a avut loc sâmbătă, 6 iunie, ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, pentru legislatura
La Pogorârea Sfântului Duh, sărbătoare cunoscută și sub numele de Rusalii sau Cincizecime, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie pe Altarul închinat Învierii Domnului al Catedralei Episcopale din Oradea şi a vorbit celor prezenţi despre Lucrarea mântuitoare a Preasfintei Treimi în istoria lumii și puterea Duhului Sfânt de a înnoi omul, de a susține mărturia Bisericii și de a descoperi în fiecare persoană frumusețea Chipului lui Dumnezeu.
Episcopia Oradiei a organizat conferința preoțească de primăvară, care a reunit, în Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea, clerul celor patru protopopiate ale eparhiei, stareții așezămintelor monahale, cadrele didactice ale Facultății de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” şi ai Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu”, precum și profesorii care predau disciplina Religie în școlile bihorene.
La Înălțarea Domnului, când are loc și cinstirea solemnă a eroilor neamului, joi, 21 mai, au fost pomeniţi şi Sfinţii Constantin și Elena. În cadrul Dumnezeieștii Liturghii săvârșite cu prilejul acestei alese prăznuiri la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului”, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a rostit un cuvânt de folos duhovnicesc, în centrul căruia s-a aflat taina Înălțării Domnului la cer, înțeleasă ca întoarcere a Fiului lui Dumnezeu în slava Tatălui - de unde, ca Dumnezeu, n-a lipsit nicicând -, împreună cu firea omenească asumată pe deplin, răscumpărată și îndumnezeită.
Credincioșii orădeni s-au adunat, ca în fiecare an, în jurul Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” pentru a primi bucuria praznicului Învierii, zi în care a fost sărbătorit hramul sfântului lăcaș.
La Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea au avut loc, în 17 ianuarie, ședințele ordinare ale celor două organisme eparhiale principale, respectiv Consiliul eparhial și Adunarea eparhială a Episcopiei Oradiei, într-un cadru de bilanț, reflecție și mulțumire, la încheierea mandatului 2022-2026.
Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea a fost, luni seara, 15 decembrie, neîncăpătoare pentru mulțimea de credincioși care au răspuns invitației Episcopiei Oradiei de a lua parte la Concertul de colinde „Taina Betleemului”, eveniment organizat cu sprijinul Consiliului Județean Bihor.
Mii de orădeni și bihoreni s-au adunat în Piața Emanuil Gojdu, pe platoul din fața Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” din Oradea, pentru a participa la manifestările dedicate împlinirii a 107 ani de la Marea Unire, de Ziua Națională a României, 1 decembrie.
Cu prilejul împlinirii a 105 ani de la reînființarea Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, sub providențiala și emblematica arhipăstorire a Episcopului-ctitor Roman Ciorogariu (prin Decretul Regal de reînființare - 30 august 1920), joi, 18 septembrie, a avut loc o conferinţă aniversară. Evenimentul s-a aflat sub semnul Centenarului Patriarhiei Române și al aniversărilor locale semnificative.
La Pogorârea Duhului Sfânt, 8 iunie, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie la Altarul închinat Învierii Domnului al Catedralei Episcopale din Oradea, în prezența sutelor de credincioși care au umplut sfântul lăcaș.
Cu ocazia Duminicii Ortodoxiei, care a coincis anul acesta cu cinstirea Sfinților 40 de Mucenici din Sevastia, 9 martie, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală din Oradea, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.
Praznicul Botezului Domnului Iisus Hristos a fost serbat de Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, la Catedrala cu Soare din Oradea, unde a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie, care a continuat cu slujba
Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea a fost, luni, 16 decembrie, gazda concertului de colinde „Și Cuvântul S-a făcut trup” (Ioan 1, 14). În prezența Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, şi a credincioșilor orădeni, pr. Laurențiu-Florin Brîndaș, consilier pentru cateheză și activități cu tineretul, a prezentat cele cinci grupuri corale: Corul de copii al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea, dirijat de prof. Felician Mureșan; Grupul vocal „Sfântul Gheorghe” al Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români - filiala Oradea, dirijat de studenta Maria Culici; Corul „Diacon Nicolae Firu” al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu”, dirijat de pr. prof. Ștefan-Alexandru Lakatos, Corul „Psalmodia Varadiensis” al Facultății de Teologie „Episcop Dr. Vasile Coman”, dirijat de pr. conf. univ. dr. habil. Mihai Brie, și Corul Protopopiatului Oradea, coordonat de pr. prof. Ştefan-Alexandru Lakatos.
La sărbătoarea Pogorârii Sfântului Duh, când Biserica își prăznuiește momentul întemeierii, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală
La Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea a avut loc a 7‑a ediție a Întâlnirii tinerilor ortodocși bihoreni, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului, 1 iunie 2024. Evenimentul a
În fața Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” din Oradea s-a desfășurat, în 23 mai, ceremonia de inaugurare și binecuvântare a statuii ecvestre a domnitorului întregitor de neam Mihai Viteazul.
La Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea, a avut loc, în ziua de 25 aprilie, tradiționalul concert prepascal „La umbra Crucii, în Lumina Învierii”, la care au luat parte Preasfințitul
Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit Sfânta Liturghie a praznicului Botezului Domnului la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea. Ierarhul le‑a vorbit
În Duminica a 5‑a după Pogorârea Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit în Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea slujba Utreniei și Dumnezeiasca
La praznicul Sfintelor Paști, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în prezența a mii de credincioși, a săvârșit Utrenia Învierii Domnului la Biserica „Sfântul Apostol Andrei” și „Duminica
În ziua de pomenire a Sfântului Ierarh Sofronie, Patriarhul Ierusalimului, 11 martie, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Învierea


