Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Noul Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor

Noul Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor

Un articol de: Diac. Alexandru Briciu - 30 Oct, 2014

Ieri, 30 octombrie, a avut loc hirotonirea întru arhiereu a părintelui arhimandrit Timotei Aioanei, ales Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, cu titulatura „Prahoveanul“, în şedinţa de lucru din 29 septembrie 2014. Slujba Hirotonirii a avut loc în Catedrala Patriarhală şi a fost săvârşită de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, împreună cu un sobor de ierarhi membri ai Sfântului Sinod.

Rânduiala de anunţare şi chemare a candidatului la treapta arhieriei a fost săvârşită miercuri seara, după slujba Vecerniei, de Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, înconjurat de un sobor de şapte ierarhi. Chemarea solemnă a părintelui arhimandrit Timotei Aioanei la treapta arhieriei a fost făcută de către arhim. Paisie Teodorescu, vicar patriarhal. Înaltpreacuviosul Ipopsifiu Timotei a răspuns acestei chemări, mulţumind Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi ierarhilor prezenţi în Catedrala Patriarhală. După această rânduială, în condica sfântă a Sfântului Sinod a fost înscris procesul-verbal prin care se constată chemarea Ipopsifiului Timotei Aioanei la treapta arhieriei, pentru slujirea de Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, document semnat de către ierarhii delegaţi de Patriarhul României, precum şi de către candidat.

Adresându-se arhimandritului Timotei, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian a vorbit despre momentul şi justificarea chemării acestuia la slujirea arhierească: „O chemare mai profundă, într-un moment mai important ca acum, sunt sigur că nu putea să fie, decât aşa cum spuneau latinii hic et nunc. Aici şi acum a dorit pronia, prin Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, să deveniţi Episcop-vicar, întrucât socotim că a trebuit să aveţi o experienţă potrivită cu înalta răspundere de Episcop-vicar al primei arhiepiscopii din ţară. Vă caracterizează experienţa monahală, răbdarea, cunoaşterea multor părinţi cu experienţă demnă de urmat. Vă caracterizează, în acelaşi timp, râvna pentru sfintele slujbe, şi aici aţi dat dovadă, lângă Preafericitul Părinte Patriarh, că puteţi transmite un mesaj al frumuseţii liturgice care înfrumuseţează viaţa nu numai în Arhiepiscopia Bucureştilor, ci în toată Biserica Ortodoxă Română, în calitatea de Mare Eclesiarh al Catedralei Patriarhale. În al treilea rând, aţi demonstrat că sunteţi capabil de ascultare, mergând la Locurile Sfinte într-un moment când trebuia să mergeţi, săvârşind ceea ce trebuia săvârşit şi învăţând să fiţi un om irenic şi paşnic, pentru a promova întotdeauna legături cât se poate de duhovniceşti, nu numai în interiorul Bisericii noastre, căci un ierarh este întotdeauna şi un «apostol» al Bisericii lui către celelalte Biserici, atunci când îl trimite Întâistătătorul Bisericii sau când îl trimite Sfântul Sinod“. La final,  Arhiepiscopul Dunării de Jos a evidenţiat trei atribute ale slujirii ca Episcop-vicar în Biserica Ortodoxă Română: chemarea de către Dumnezeu prin chiriarh, trimiterea spre slujire şi revenirea în faţa celui care l-a trimis cu roadele slujirii. În acest sens, Înaltpreasfinţia Sa l-a încurajat pe arhimandritul Timotei în această misiune, dorindu-i ca Dumnezeu să-l ajute să parcurgă „o cale foarte scurtă în timp între chemare, trimitere şi întoarcere înapoi cu «coşul» plin de roade bogate din slujirea frumoasă arhierească, din cooperarea înţeleaptă, în numele chiriarhului, cu cinul monahal, cu părinţii din Administraţia eparhială, cu părinţii protopopi şi cu tot clerul din Arhiepiscopie“.

Ieri dimineaţă, după slujba Utreniei, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a săvârşit în Catedrala Patriarhală rânduiala examinării şi desemnării Ipopsifiului Timotei Aioanei la treapta arhieriei. Preafericirea Sa a fost înconjurat de un sobor de ierarhi din care au făcut parte Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos; Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor; Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului; Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii; Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul ortodox român din Ungaria; Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul ortodox român al Spaniei şi Portugaliei; Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord; Preasfinţitul Părinte Mihail, Episcopul ortodox român al Australiei şi Noii Zeelande; Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal; Preasfinţitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal; Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, şi Preasfinţitul Părinte Ignatie Mureşanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Spaniei şi Portugaliei.

Înaltpreacuviosul Părinte Ipopsifiu Timotei a fost adus în mijlocul bisericii de arhim. Paisie Teodorescu, vicar patriarhal, şi arhim. Dionisie Constantin, consilier patriarhal, spre a prezenta ierarhilor prezenţi, în frunte cu chiriarhul, sfintele mărturisiri ale credinţei ortodoxe. Astfel, candidatul la hirotonia întru arhiereu a rostit Simbolul credinţei, a mărturisit despre însuşirile celor trei Persoane ale necuprinsei Dumnezeiri, a mărturisit cu privire la înomenirea Fiului şi Cuvântului ipostatic al lui Dumnezeu şi despre firile diferite din unul şi acelaşi Hristos Dumnezeu şi a făgăduit să păstreze totdeauna, cu sfinţenie, canoanele, tradiţiile, legiuirile, regulamentele şi hotărârile Bisericii noastre. După acest dialog de cercetare, Episcopul-vicar ales Timotei a iscălit pe Sfânta Evanghelie aflată pe masa aşezată dinaintea arhiereilor coliturghisitori mărturisirea citită în Catedrala Patriarhală.

În continuare, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a săvârşit Sfânta Liturghie, înconjurat de soborul de ierarhi, preoţi şi diaconi. După cântarea întreit sfântă („Sfinte Dumnezeule“), Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a săvârşit Sfânta Taină a Hirotoniei întru arhiereu pentru Ipopsifiul Timotei. După hirotonie, în faţa Uşilor Împărăteşti, Preafericitul Părinte Patriarh, Chiriarhul Arhiepiscopiei Bucureştilor, a prezentat poporului pe noul Episcop-vicar eparhial, Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul, căruia i-a oferit veşmintele şi însemnele arhiereşti: sacosul, omoforul, crucea pectorală, engolpionul şi mitra.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal, secretarul Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, a citit Actul patriarhal de confirmare prin care Preasfinţitul Timotei este recunoscut ca Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor cu titulatura de „Prahoveanul“. În continuare, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a îmbrăcat cu mantia arhierească pe Preasfinţitul Timotei şi i-a înmânat cârja arhierească zicând cuvintele: „Primeşte toiagul acesta, ca să păstoreşti turma lui Hristos cea încredinţată ţie; şi celor ascultători să fie de la tine toiag de reazem şi întărire, iar pentru cei neascultători şi nestatornici să-l întrebuinţezi pe el ca toiag de deşteptare, toiag de certare“. Noul arhiereu a binecuvântat poporul în noua sa demnitate. Preafericitul Părinte Patriarh a rostit, cu această ocazie, un cuvânt de felicitare pentru noul Episcop hirotonit, a mulţumit lui Dumnezeu pentru dăruirea unui nou slujitor, subliniind necesitatea acestei slujiri. „Avem o activitate liturgică-pastorală şi misionară bogată şi în acelaşi timp avem de dezvoltat o lucrare deosebită prin mass-media, ceea ce înseamnă o prezenţă aproape continuă pentru a exprima punctul de vedere al Bisericii, dar şi pentru a răspunde cu mesaje specifice în fiecare moment comemorativ sau aniversar din viaţa Bisericii. Pentru toate acestea este necesară prezenţa Episcopului-vicar. Această lucrare este o lucrare misionară şi pastorală. Are datoria de a vizita parohiile, mănăstirile, şcolile din eparhie. Este bine-venită şi binecuvântată orice formă de ajutor în această activitate“, a spus Patriarhul României.

De asemenea, Preafericirea Sa a evidenţiat personalitatea şi bogata activitate a noului ierarh: „Ne bucurăm că Dumnezeu ne-a dăruit ca Episcop-vicar un om cu o dragoste mare faţă de Dumnezeu şi de Biserică încă din copilărie, care s-a verificat până în prezent în multă dăruire de sine, jertfelnicie, osteneală, în slujirea liturgică, culturală şi administrativă în Arhiepiscopia Iaşilor, Arhiepiscopia Bucureştilor, la Catedrala Patriarhală şi la Locurile Sfinte. Avem conştiinţa că această lucrare va continua (…). Mulţumim tuturor care au venit, s-au ostenit şi au participat la bucuria noastră de la Arhiepiscopia Bucureştilor, iar Preasfinţitului Timotei Prahoveanul îi dorim mult ajutor de la Hristos Domnul, Arhiereul şi Păstorul Suprem, de la Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, de la Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou şi Sfântul Ierarh Nectarie de Eghina, Ocrotitori ai Catedralei Patriarhale, şi de la toţi sfinţii faţă de care are o evlavie deosebită“. 

În continuare, Preasfinţitul Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, a rostit un cuvânt în care a subliniat că s-a apropiat spre a fi hirotonit arhiereu cu simţăminte de profundă smerenie şi responsabilitate şi a mulţumit Bunului Dumnezeu şi Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru această chemare şi pentru acest mare dar.

„Chemarea la arhierie presupune începerea unei noi vieţi, care necesită, înainte de toate, o conştientizare mai mare a responsabilităţii uriaşe pe care o voi avea înaintea lui Dumnezeu şi în faţa oamenilor, întrucât cel care primeşte harul Sfântului Duh în cea mai înaltă treaptă de slujire, pentru săvârşirea tuturor lucrărilor sfinte, va da seamă înaintea lui Dumnezeu de felul cum îi va povăţui pe credincioşi  pe calea mântuirii, cum îi va învăţa şi cum le va sfinţi viaţa, astfel încât să-i prezinte ca pe o ofrandă curată înaintea Tronului ceresc“, a spus PS Timotei Prahoveanul.

De asemenea, Preasfinţia Sa a mulţumit tuturor celor care l-au povăţuit, sprijinit şi ajutat de-a lungul vieţii. „În aceste momente de mare trăire şi înălţare sufletească, mulţumesc Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pentru chemarea şi încrederea acordată şi mă voi strădui să împlinesc această ascultare cu bucurie, râvnă şi credinţă în ajutorul lui Dumnezeu, «Care pe cele slabe le întăreşte, iar pe cele cu lipsă le împlineşte». Îmi îndrept gândul şi recunoştinţa către toţi părinţii mei duhovniceşti care de-a lungul vieţii m-au povăţuit şi au fost alături de mine. Recunoştinţa mea se îndreaptă către părinţii mei, Elena, aici de faţă, şi Miron, plecat în lumea iubirii lui Dumnezeu, dimpreună cu fratele meu, Dănuţ. (…) Gânduri bune pentru cei din ţinutul Rădăşenilor şi al Fălticenilor, pentru colegii mei, slujitori devotaţi în parohii şi mănăstiri, pentru cei care m-au ajutat adeseori cu rugăciunea, sfatul sau fapta lor bună. Păstrez în inima şi rugăciunile mele pe cei mai mulţi dintre oamenii întâlniţi în drumurile vieţii mele şi aşez smerit miridele la Sfânta Proscomidie, întru netrecătoare pomenire.“