Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Pelerini români din Viena binecuvântați de Patriarhul României

Pelerini români din Viena binecuvântați de Patriarhul României

Un articol de: Marius Nedelcu - 22 Iun, 2019

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit vineri în Salonul Sfinților Români din cadrul Reședinței Patriarhale un grup de pelerini de la Parohia „Sfântul Apostol Andrei” din Viena, condus de pr. paroh Nicolae Dura. Cu această ocazie, părintele Nicolae Dura a spus că pelerinajul credincioșilor din capitala Austriei și poposirea la Patriarhie s‑au făcut în amintirea momentului sfințirii bisericii parohiei românești din Viena de acum un deceniu: „Suntem tare bucuroși și onorați că în toată criza de timp și în atâtea atribuții pe care le aveți ne primiți în amintirea trecerii a 10 ani de la sfințirea bisericii ortodoxe românești de la Viena cu hramurile «Sfântul Apostol Andrei» și «Învierea Domnului» pe care ați săvârșit‑o Preafericirea Voastră. Suntem un grup de la Viena, iar cu noi se află și nucleul corului parohiei pe care l‑ați ascultat atunci”.

Patriarhul României a subliniat importanța păstrării legăturilor românilor din diasporă cu ținuturile natale și cu spiritualitatea din țara de origine.

„Noi vă felicităm pentru activitatea bogată pe care o desfășurați acolo și pentru faptul că încurajați pelerinajele ca metodă pastorală de intensificare a vieții duhovnicești, dar și a comuniunii între membrii parohiei. Aceste pelerinaje la diferite biserici și mănăstiri sunt o tradiție creștină veche din primele veacuri ale Bisericii. Ne bucurăm că la Viena ați putut construi o biserică nouă și comunitățile noastre de acolo sunt dinamice. Suntem bucuroși că țineți legătura cu România și doriți să cunoașteți mai bine spiritualitatea și istoria Bisericii noastre”, a spus Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.