În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Simpozion naţional interseminarial dedicat Marii Uniri
Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Apostol Andrei” din Galați a organizat un simpozion dedicat seminariilor teologice și liceelor din țară cu tema„Contribuţii şi mărturii ale unităţii de neam şi de credinţă din eparhii, reflectate în conştiinţa tinerilor de astăzi”. Dezbaterile s‑au desfăşurat în Sala de expoziţii temporare „Sergiu Dumitrescu” a Muzeului Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în prezenţa IPS Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, care a adresat celor prezenţi un cuvânt de binecuvântare. La eveniment au participat preoţi profesori şi elevi reprezentanţi ai seminarelor teologice de la Iaşi, Piatra Neamţ, Mănăstirea Neamţ, Târgovişte, Constanţa, Buzău, Câmpulung Muscel, Slobozia, Tulcea şi Galaţi, cărora li s‑au adăugat tineri elevi de la licee şi colegii din Galaţi, Brăila, Tecuci, Făurei şi Ianca. Cu acest prilej, a fost lansat volumul „Mărturisitori ai dreptei credinţe din eparhii în perioada comunistă”, realizat cu contribuţia ştiinţifică a seminariștilor.



.jpg)
