În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Târnosire de biserică la Oradea
Cadre militare ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Bihor și numeroși credincioși din Oradea au participat, vineri, 8 noiembrie, la târnosirea bisericii ocrotite de Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil și de Sfântul Ioan Botezătorul, ridicată în perioada 2010-2019 în incinta Inspectoratului Județean de Jandarmi Bihor, și la Sfânta Liturghie arhierească, sfinte slujbe săvârșite de către Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei. Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de teologi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Oradea. Preotul capelan Iuliu Mircea Mititean a fost hirotesit iconom-stavrofor, iar cei care au sprijinit lucrările la biserică au primit distincţii. Credincioşii au avut posibilitatea, apoi, să se închine şi să sărute Sfânta Masă, Sfânta Evanghelie și Sfânta Cruce.



.jpg)
