Expoziția „Episcopul martir Nicolae Popoviciu al Oradiei. 90 de ani de la înscăunare”, vernisată recent la Mănăstirea „Sfinții 40 de Mucenici” - Memorialul Gherla, aduce un omagiu personalității
Reprezentaţie teatrală românească în Coreea de Sud
Spectacolul "Richard al III-lea", în regia lui Tompa Gabor, va fi jucat în luna mai la Daejeon şi la Seoul, în Coreea de Sud, în cadrul unui turneu al Teatrului Maghiar de Stat din Cluj. După premiera din anul 2008, spectacolul "Richard al III-lea" a fost jucat şi la Festivalul "Shakespeare" de la Gdansk - Polonia, la Festivalul "Uniunii Teatrelor din Europa-Bucureşti", la Festivalul "Internaţional de Teatru" de la Sibiu şi Budapesta.



.jpg)