Elevii vor susține luni, 17 martie 2025, respectiv marţi, 18 martie 2025, simularea probelor scrise de la Evaluarea Națională 2025: Limba şi literatura română şi Matematică. Elevii aparţinând minorităţilor
Elevii de gimnaziu au acces la biblioteca EDULIB
Biblioteca Virtuală Școlară este funcţională doar pentru elevii de gimnaziu, iar datele de identificare cu care aceştia se pot loga la contul lor de pe platformă pot fi obţinute prin intermediul diriginţilor. Peste 119.000 de cadre didactice au deja conturi create pe platformă, a declarat, pentru Edupedu.ro, Gheorghe Dinu, managerul general al Agenţiei de Administrare a Reţelei Naţionale de Informatică pentru Educaţie şi Cercetare AARNIEC/ RoEduNet, instituție din subordinea Ministerului Educației, care a gestionat proiectul bibliotecii virtuale.
„În total, la 10 martie erau active peste 8.000 de conturi de profesori și elevi de gimnaziu”, a mai precizat Gheorghe Dinu, potrivit sursei citate. Pentru învățământul primar și liceal încă nu există conținut pe platformă, însă „vrem să începem demersuri și pentru acești elevi”, a mai arătat Dinu. Lecțiile disponibile în Biblioteca Virtuală EDULIB sunt realizate de profesori care s-au înscris în urma unor apeluri ale ministerului, resursele fiind ulterior verificate şi aprobate de specialiști ai Ministerului Educației.
În acest moment sunt disponibile peste 3.600 de lecții și resurse educaționale deschise, care acoperă 11 discipline din clasele V-VIII: Biologie, Chimie, Fizică, Geografie, Informatică și TIC, Istorie, Limba Engleză, Limbă Franceză, Limba și literatura română, matematică și robotică/STEM.
„Sunt și foarte multe lecții video. Majoritatea sunt interactive, nu doar citești. Sigur că sunt și foarte multe filmulețe, foarte multe documente, lucrezi cu calculatorul, trebuie să îți introduci date. La testele de inteligență artificială, acolo lucrurile sunt mult mai interesante și sperăm să ajungem să fie folosite și acele teste în care analizezi un material și răspunzi la niște teste, teste ale căror răspunsuri se regăsesc în acel material, dar nu la prima vedere”, a mai spus Gheorghe Dinu, pentru Edupedu.ro. (O.N.)