După ce au susținut luni proba la Limba şi literatura română și miercuri cea la Matematică, iar azi - cei din partea minorităților naționale - proba la Limba şi literatura maternă, cei circa 148.000 de
„Povestea copilului care a salvat poveştile“, la „Ion Creangă“
„Povestea copilului care a salvat poveştile“, un spectacol realizat după textul omonim, câştigător al ediţiei din 2008 a concursului de dramaturgie pentru copii „100, 1.000, 1.000.000 de poveşti“, în regia lui Constantin Dicu, după textul lui Ştefan Mitroi, va avea premiera în aprilie, la Teatrul „Ion Creangă“ din Bucureşti, conform Mediafax. Povestea propune o parabolă despre o împărăţie în care totul este pe dos, în care slugile ajung conducători, iar conducătorii devin slugi. Este un text despre valorile şi adevărurile oamenilor mari, aflate la polul opus faţă de cele ale copiilor, despre nevoia de poveşti şi finaluri fericite. Teatrul „Ion Creangă“ va găzdui, pe 6 şi 7 aprilie, conferinţa naţională „Perspectivele educaţiei timpurii din România în context european“.



.jpg)