Educaţia tinerilor şi copiilor reprezintă pentru omenire astăzi o provocare din ce în ce mai complexă, mai ales dacă ţinem cont de dezvoltarea inteligenţei artificiale. Şcoala este nevoită să ţină pasul cu noile tehnologii şi să formeze oameni care să facă faţă noilor cerinţe ale pieţei de muncă şi nu numai. Am discutat despre sistemul educațional din România şi perspectivele acestuia cu domnul Mircea Miclea, profesor universitar la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei a Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca antreprenor în domeniul tehnologiei şi fost ministru al educaţiei şi cercetării în Guvernul României.
„Spiru Haret“ anunţă înscrieri la facultăţile acreditate, Ministrul Educaţiei susţine că este ilegal
Universitatea „Spiru Haret“ spune că face înscrieri la toate facultăţile acreditate şi autorizate, precum şi la specializările şi formele de învăţământ ale acestora, Ministerul Educaţiei afirmând că acest lucru este ilegal, pentru că instituţia nu figurează în Hotărârea de Guvern 749/2009, conform Mediafax. „Universitatea «Spiru Haret» face înscrieri la toate facultăţile acreditate şi autorizate, precum şi la specializările şi formele de învăţământ ale acestora“, precizează instituţia de învăţământ într-un comunicat de miercuri. Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a atenţionat recent că Universitatea „Spiru Haret“ trebuie să intre în legalitate, ceea ce nu s-a întâmplat până acum, au spus, miercuri, oficialii Ministerului Educaţiei Cercetării şi Inovării (MECI), conform Mediafax. Aceştia au mai spus că după ce universitatea va aduce la MECI toate documentele solicitate, în trei zile ministerul va promova un proiect de hotărâre de guvern care va da dreptul instituţiei de învăţământ superior să organizeze concurs de admitere la specializările acreditate şi autorizate provizoriu. „Până atunci, orice admitere este ilegală şi nerecunoscută“, au precizat oficialii MECI.
Universitatea „Spiru Haret“ este verificată, de astăzi, de către o echipă de control a Ministerului Educaţiei. Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a spus că reprezentanţii Universităţii „Spiru Haret“ nu manifestă disponibilitatea necesară pentru clarificarea situaţiei propriilor studenţi. „Atrag atenţia Universităţii să intre în legalitate în privinţa admiterii“, a mai spus demnitarul.



.jpg)