Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Proiect filantropic organizat de două parohii din Dolj
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Parohia Ișalnița, din Protoieria Craiova Nord, a desfășurat de curând, împreună cu Parohia Perișor, din Protoieria Băilești, județul Dolj, proiectul filantropic denumit „Solidaritate în vremuri de încercare”, ediția a II-a, se arată pe site-ul mitropoliaolteniei.ro. Prima ediție s-a desfășurat în luna mai a acestui an.
La inițiativa preotului Alexandru Nicolae Badea și a preotului Gheorghe Răzvan Dumitrana și cu sprijinul credincioșilor din Ișalnița au fost realizate colecte materiale și de bani care au fost distribuite copiilor nevoiași și bătrânilor din Parohia Perișor, județul Dolj. Alături de aceste ajutoare, care au fost date în condiții de siguranță sanitară, cei doi preoți au oferit și sprijin moral și de încurajare.



.jpg)