Vineri, 2 decembrie, la 24 de ani de la trecerea la cele veșnice a părintelui Cleopa Ilie, a fost pusă piatra de temelie pentru Mănăstirea Vadu Negrilesei, locul unde a sihăstrit renumitul duhovnic. Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, împreună cu Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop‑vicar al aceleiași eparhii au sfințit locul în care în care va fi ridicat sfântul lăcaș, în apropiere de chilia în care a sihăstrit părintele Cleopa în anii ’50, fiind astfel cinstită memoria unuia dintre cei mai mari duhovnici pe care i‑a odrăslit țara noastră.


