Duminică, 21 iunie, după Sfânta Liturghie, comunitatea Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului” și „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Luxemburg a sărbătorit anticipat Ziua Iei Românești printr-un eveniment dedicat tradițiilor, identității și valorilor românești păstrate cu dragoste departe de țară, conform mitropolia-ro.de. Momentul festiv a fost deschis prin recitalul susținut de corul copiilor și corul adulților parohiei, pregătite cu multă dăruire de profesoara Adriana Mitu. La eveniment a participat şi ambasadorul României în Luxemburg, Livia-Alexandrina Russu.
Începutul anului bisericesc marcat la o parohie românească din Austria
Parohia ortodoxă română din Krems împreună cu cea română și cea sârbă din Sankt Pölten, Austria, au marcat împreună vineri, 1 septembrie, „Ziua Creației”, la începutul anului bisericesc. Preoții slujitori ai celor trei parohii, pr. Dalibor Petric, pr. Cătălin Soare și pr. Cezar Marksteiner-Ungureanu, au săvârșit o rânduială specială a slujbei Vecerniei, compusă în limba greacă de imnograful athonit Gherasim Mikraghiannanitul, la finalul căreia au fost binecuvântate coșuri cu fructe aduse de credincioși, se arată pe mitropolia-ro.de.
La eveniment a participat și părintele Christoph Weiss, vicarul general al diocezei romano-catolice Sankt Pölten. La final, toți clericii au plantat în curtea bisericii din Krems un smochin, dăruit de comunitatea românească din Sankt Pölten, potrivit site-ului amintit.



.jpg)
