„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Arhipăstorul ales al Romanului şi Bacăului, întâmpinat cu bucurie
Sute de preoţi şi credincioşi din cuprinsul Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului au înălţat joi, 18 decembrie 2014, rugăciuni pentru Înaltpreasfinţitul Ioachim, Arhiepiscopul ales al Romanului şi Bacăului. Ierarhul a fost întâmpinat mai întâi la Sascut, apoi la Catedrala „Înălţarea Domnului“ din Bacău. Înaltpreasfinţia Sa a ajuns apoi la Catedrala arhiepiscopală din Roman, unde a fost săvârşită o slujbă de Te Deum de către arhim. Pimen Costea, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. „La acest moment au participat preoţi din întreaga eparhie, precum şi părinţii consilieri şi inspectori de la Centrul eparhial Roman“, a relatat părintele Constantin Gherasim, inspector în Probleme de tineret şi mass-media al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. (C.C.)



.jpg)
