Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Constituirea noii Adunări eparhiale în Arhiepiscopia Târgoviştei

Constituirea noii Adunări eparhiale în Arhiepiscopia Târgoviştei

Galerie foto (1) Știri
Data: 12 Iun, 2014

Joi, 12 iunie, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon au avut loc, în Aula „Sfântul Voievod Neagoe Basarab“ a Centrului eparhial, constituirea noii Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Târgoviştei (2014-2018) şi alegerea noului Consiliu eparhial, informează Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviştei. Şedinţa a fost deschisă de cuvântul Înaltpreasfinţitului Nifon, care a evidenţiat „rolul important al organismelor eparhiale deliberative şi executive în desfăşurarea optimă a misiunii pastorale a Bisericii noastre, precum şi responsabilitatea şi demnitatea cu care Biserica i-a învestit pe cei aleşi în cadrul lor, pentru a contribui la aprofundarea vieţii duhovniceşti în eparhia noastră“. Au avut loc, apoi, prezentarea şi validarea mandatelor reprezentanţilor aleşi, preoţi şi mireni, şi s-a stabilit componenţa celor cinci comisii de lucru. Tot cu acest prilej, au fost aleşi membrii Consiliului eparhial şi au fost delegaţi cei trei reprezentanţi ai Arhiepiscopiei Târgoviştei în Adunarea Naţională Bisericească.

La finalul evenimentului, Înaltpreasfinţia Sa a reiterat principalele provocări misionare ale perioadei imediat următoare şi modalitatea prin care membrii aleşi ai Adunării eparhiale şi ai Consiliului eparhial pot sprijini lucrarea misionară a Arhiepiscopiei Târgoviştei.