Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a participat, în 24 iunie, la Dumnezeiasca Liturghie săvârșită în catholiconul Mănăstirii Izbuc, biserica mare a așezământului monahal. În cuvântul de
Dioramă cu Naşterea Domnului la Catedrala Reîntregirii
La Alba Iulia a fost inaugurată, sâmbătă, 18 decembrie, diorama amenajată în faţa Catedralei Reîntregirii, care înfăţişează Naşterea Domnului. Atmosfera a fost întregită de Corul "Apulum" al Seminarului Teologic Ortodox "Mitropolit Simion Ştefan" din Alba Iulia, dirijat de pr. arhid. Nicolae Topârcean, şi un grup de colindători de la Liceul de Muzică şi Arte Plastice din oraş. La eveniment a participat şi Înalt Preasfinţitul Andrei, Arhiepiscop al Alba Iuliei.



.jpg)
