Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a participat, în 24 iunie, la Dumnezeiasca Liturghie săvârșită în catholiconul Mănăstirii Izbuc, biserica mare a așezământului monahal. În cuvântul de
Hramul Schitului Măgureni, Protopopiatul Orăştie
Vineri, 06 august 2010, de Praznicul Schimbării la Faţă a Mântuitorului Iisus Hristos, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, va săvârşi Sfânta Liturghie în biserica schitului Măgureni, Protopopiatul Orăştie, cu prilejul serbării hramului. În Duminica a 11-a după Rusalii, Preasfinţitul Gurie va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală "Sfântul Ierarh Nicolae" din Deva.



.jpg)
