Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri IPS Pimen şi-a serbat onomastica la Mănăstirea Sihăstria Putnei

IPS Pimen şi-a serbat onomastica la Mănăstirea Sihăstria Putnei

Data: 28 Aug, 2010

Biserica noastră l-a serbat ieri pe Sf. Cuv. Pimen cel Mare, care a trăit în pustia Egiptului în vremea împărăţiei lui Teodosie cel Tânăr, între anii 408-450. Tot ieri, clerul şi credincioşii plaiurilor bucovinene au îmbrăcat straie de sărbătoare pentru aleasa serbare a Întâistătătorului Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor. "În această zi (n.r. - ieri), IPS Pimen a săvârşit Sfânta Liturghie la paraclisul din cimitirul Mănăstirii Sihăstria Putnei, din judeţul Suceava. Acum, la ceas aniversar, Centrul Eparhial, credincioşii din acest ţinut al Bucovinei, împreună cu toţi preoţii urează Înalt Preasfinţitului Părinte Pimen calde urări de sănătate, ani binecuvântaţi şi mult ajutor de la Dumnezeu în slujirea Bisericii noastre Ortodoxe", a spus pr. Dragoş Buta, consilier cultural al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor. (C.C.)