Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a participat, în 24 iunie, la Dumnezeiasca Liturghie săvârșită în catholiconul Mănăstirii Izbuc, biserica mare a așezământului monahal. În cuvântul de
Pentru noi S-a născut Prunc tânăr, Dumnezeu Cel mai-nainte de veci
Fecioara, astăzi, pe Cel mai presus de ființă naște, și pământul peștera Celui neapropiat aduce. Îngerii cu păstorii slavoslovesc, iar magii cu steaua călătoresc; că, pentru noi S-a născut Prunc tânăr, Dumnezeu Cel mai-nainte de veci.
Condacul Nașterii Domnului
Taină străină văd și preamărită, cer fiind peștera, scaun de heruvimi Fecioara, ieslea sălășluire, întru care S-a culcat Cel neîncăput, Hristos Dumnezeu, pe Care lăudându-L,
Îl mărim.
Cântarea a 9-a, irmos



.jpg)
