Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a participat, în 24 iunie, la Dumnezeiasca Liturghie săvârșită în catholiconul Mănăstirii Izbuc, biserica mare a așezământului monahal. În cuvântul de
Premii pentru olimpicii la religie din Hunedoara
Vineri, 11 iunie 2010, în Biserica "Naşterea Maicii Domnului" din Deva, PS Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, a acordat premii elevilor din judeţul Hunedoara care au obţinut rezultate importante la Olimpiada de religie, faza judeţeană şi naţională. Ceremonia de decernare a premiilor a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii. În cuvântul de binecuvântare adresat la finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Gurie a evidenţiat importanţa religiei în sistemul educaţional românesc şi rolul acesteia în formarea conştiinţei tinerilor elevi, mulţumind totodată profesorilor de religie care şi-au adus aportul la rezultatele obţinute de către elevii hunedoreni.



.jpg)
