Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Rugăciune pentru cei adormiți în întreaga Episcopie a Caransebeșului

Rugăciune pentru cei adormiți în întreaga Episcopie a Caransebeșului

Galerie foto (2) Galerie foto (2) Știri
Un articol de: Arhid. Pavel Canea,   Darius Herea - 03 Apr, 2022

Episcopia Caransebeșului a desfășurat în anul 2021 un program de vizitare și slujire în 200 de cimitire parohiale din întreg cuprinsul eparhiei. Întrucât în Eparhia Banatului Montan sunt mai multe cimitire, sâmbătă, 2 aprilie, a fost continuat acest proiect, săvârșindu-se parastase de obște în 27 de parohii, unde anul trecut nu s-a reușit a se sluji. Rugăciunile pentru cei adormiți au fost înălțate de către Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, consilieri și inspectori eparhiali, precum și de părinții protopopi, alături de toți clericii din eparhie, împărțiți în cele 10 cercuri pastoral-misionare.

„Cu ajutorul lui Dumnezeu, anul trecut am săvârșit 200 de parastase de obște în cimitirele parohiale din cuprinsul eparhiei noastre, știut fiind faptul că 2021 a fost declarat în Patriarhia Română ca «Anul comemorativ al celor ador­­miți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor parohiale». În anul 2022, «Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului», continuăm proiectul de anul trecut pentru că au rămas câteva parohii din cuprinsul eparhiei noastre unde nu am poposit și nu am oficiat parastase de obște. De aceea am socotit de bine ca în Postul Mare din anul acesta să dedicăm o sâmbătă parastaselor de obște și astăzi, în toată eparhia, sunt săvârșite parastase de obște ca o continuare a proiectului de anul trecut, pentru că avem peste 200 de parohii în Episcopia Caransebeșului”, a explicat Preasfințitul Părinte Lucian.

Ierarhul s-a rugat sâmbătă alături de preoții apar­ținători Cercului pastoral-misionar Caran­se­beș și de credincioșii din parohiile Sălbăgelul Nou, Ohabița și Delinești, județul Caraș-Severin.

Citeşte mai multe despre:   Episcopia Caransebeșului  -   PS Lucian, Episcopul Caransebeşului  -   parastas