La Biserica Parohiei „Sfânta Vineri” - Drumul Taberei din București a avut loc joi, 25 iunie, o ședință administrativă a clericilor din Protoieria Sector 6 Capitală. În cadrul întâlnirii a fost prezentat
Sărbătoare luminoasă la Arad
În zi de mare însemnătate pentru creștini, de Crăciun, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime” din Arad, alături de un sobor de preoți și diaconi.
Răspunsurile liturgice au fost date de către Corala mixtă a Catedralei Arhiepiscopale, condusă cu mult profesionalism de diaconul Laviniu Morariu.
La momentul cuvenit, chiriarhul a rostit un bogat cuvânt de învățătură, pornind de la citirile zilei (Galateni cap. 4, Matei cap. 2), prin care a evidențiat importanța praznicului, arătând că Întruparea Fiului lui Dumnezeu are și o conotație eshatologică pentru a ne arăta puterea Sa și rolul Său de Mântuitor oamenilor.



.jpg)
