Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Sărbătoarea Sfintei Treimi la Parohia Delea Veche din Capitală

Sărbătoarea Sfintei Treimi la Parohia Delea Veche din Capitală

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Emilian Apostolescu - 23 Iun, 2021

Sărbătoarea Sfintei Treimi a adus multă bucurie în comunitatea Parohiei Delea Veche din Protoieria Sector 2 Capitală. Biserica parohială, ridicată între 1894 şi 1896, şi-a prăznuit hramul. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie şi slujba Parastasului pentru ctitorii, binefăcătorii şi slujitorii lăcaşului trecuţi la Domnul au fost săvârşite de un sobor de preoţi şi diaconi condus de părintele Aurel Mihai, vicar eparhial administrativ al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Credincioşii au participat în număr mare la sfintele slujbe, la bucuria comunităţii luând parte şi persoane din alte parohii ale Capitalei, a transmis TRINITAS TV.

Părintele Aurel Mihai a vorbit despre felul în care praznicul a întărit legătura dintre credincioşii bisericii: „Anul acesta, sărbătoarea Sfintei Treimi, hramul bisericii noastre, a constituit prilejul de a face un popas duhovnicesc, având bucuria de a fi săvârşit o slujbă frumoasă, după rânduială. În acelaşi timp, am putut organiza o agapă frăţească, oferind tuturor participanţilor la sfintele slujbe o masă de prânz, în spiritul tradiţiei parohiei noastre. De aceea, membrii Consiliului parohial, alături de slujitori, s-au îngrijit ca peste 300 de porţii de hrană să fie pregătite, sporind bucuria duhovnicească a participării la hramul bisericii noastre”.

Biserica, realizată după planurile arhitectului George Mandrea, acelaşi arhitect care a proiectat şi Biserica „Sfânta Treime” a Mănăstirii Sinaia, a trecut în ultima perioadă printr-un amplu proces de restaurare.

 

Citeşte mai multe despre:   Sfanta Treime  -   Protoieria Sector 2 Capitală  -   hram