Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Şedinţă cu protopopii în Episcopia Maramureşului şi Sătmarului

Şedinţă cu protopopii în Episcopia Maramureşului şi Sătmarului

Galerie foto (3) Galerie foto (3) Știri
Un articol de: Andrei Fărcaş,   Pr. Adrian Dobreanu - 18 Ianuarie 2020

Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a prezidat ședința anuală cu protopopii, care a avut loc la Centrul eparhial din Baia Mare. La această întrunire a participat Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar, și membrii Permanenței eparhiale.

În cadrul şedinţei, fiecare protopop a prezentat darea de seamă pentru anul trecut, pe domenii de activitate: administrativ, cultural, economic, social-filantropic, teologic și educaţional. Au fost prezentate propunerile de proiecte pentru anul omagial în curs, pe sectoare de activitate. Tot în cadrul şedinţei s-au mai discutat și alte probleme curente din viaţa eparhială. 

„Cu multă bucurie constatăm că, pe lângă activităţile sacerdotale, pastoral-misionare şi administrative, care oarecum fac parte din fişa postului oricărui protopop şi a oricărui preot, deci slujirea Sfintei Liturghii, a Sfintelor Taine şi a Sfintelor ierurgii, întreţinerea şi administrarea bunurilor parohiale şi restaurarea bisericilor şi a monumentelor au primit o nouă dinamică, aş putea să spun fără precedent în Episcopia noastră, în Sectorul social-filantropic şi mai cu seamă în Sectorul activităţilor cu tineretul”, a spus Prea­sfinţitul Părinte Episcop Iustin.

La Sectorul social-filantropic, în cele opt protopopiate au beneficiat de sprijinul parohiilor peste 9.500 de persoane, de credincioşi, de bătrâni, de oameni nevoiaşi, de familii cu copii mai mulţi, pe diferite activităţi din cadrul proiectului Anului omagial al satului românesc. De asemenea, la nivel eparhial, prin Sectorul social-filantropic, peste 10.500 de persoane, în total 20.000 de persoane, au avut sprijinul Bisericii Ortodoxe în anul 2019. Banii cheltuiţi pentru alimente, medicamente, ajutoare financiare, pentru susţinerea familiilor, derularea proiectelor, susţinerea căminelor, a cabinetelor, a aşezămintelor sociale însumează peste 2.000.000 lei. „Este impresionantă această sumă dacă ne gândim că ea provine de la credincioşii parohiilor noastre, de la sfintele mănăstiri şi de la diferite persoane care înţeleg să facă acte de binefacere şi de filantropie creştină”, a sub­liniat ierarhul. În cadrul activităţilor cu tineretul, se constată că s-a dublat numărul reuniunilor, al taberelor cu tineretul, al şcolilor de vară. „La nivel de parohii, s-au întrunit trei-patru-cinci unităţi parohiale şi au constituit o tabără. Astfel, putem să spunem cu bucurie că peste 10.000 de tineri au participat la aceste activităţi pe care le-a desfăşurat Sectorul teologic-educaţional şi activităţi cu tineretul. Au fost peste 250 de reuniuni, tabere şi şcoli de vară. Până la urmă, dacă, pe lângă activitatea sacerdotală a Bisericii noastre, preoţii înţeleg să se ocupe şi de formarea tinerilor, de catehizarea lor şi de îmbisericirea lor, dacă preoţii lucrează împreună cu profesorii la păstrarea tinerilor în Biserică şi purtarea de grijă faţă de bătrânii din parohiile noastre, ­înseamnă că ne îndeplinim misiunea”, a mai spus Preasfinţitul Episcop Iustin.