În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Slujba din noaptea trecerii dintre ani la Catedrala Patriarhală
În noaptea dintre ani, 31 decembrie 2021 - 1 ianuarie 2022, potrivit tradiției liturgice, credincioșii bucureșteni au participat la slujba trecerii dintre ani la Catedrala Patriarhală. Rânduiala specială de mulțumire și de binecuvântare la început de an calendaristic a fost săvârșită la miezul nopții de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, slujitori ai catedralei.
În cadrul slujbei a fost săvârșit Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos, s-au înălțat rugăciuni de mulțumire pentru binefacerile dăruite de Dumnezeu în anul care s-a încheiat, precum și rugăciuni la intrarea în noul an calendaristic civil.
La final, Întâistătătorul Bisericii noastre a rostit un cuvânt de învățătură intitulat „Timpul vieții noastre se sfințește prin rugăciune și fapte bune”.
Credincioșii prezenți au primit din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel câte o icoană cu chipul Mântuitorului Iisus Hristos, un pachet cu pâine binecuvântată și câte un calendar creștin-ortodox pentru anul 2022.



.jpg)
