Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Campanie umanitară în județul Mureș
Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Mureș şi reprezentanți ai Arhiepiscopiei Alba Iuliei au vizitat miercuri, 18 decembrie, copii defavorizați din județul Mureș. Peste 350 de pachete cu alimente, articole vestimentare și încălțăminte pentru sezonul rece, jucării și dulciuri au fost oferite familiilor cu posibilități materiale reduse din parohiile Bărboși, Zau de Câmpie, Nandra, precum și beneficiarilor Centrului de zi „Sfântul Mina” din Luduș.
La activitate au participat Alexandra Luca - purtător de cuvânt în cadrul IPJ Mureș, inspector principal de Poliție, și Daniel Oltean - agent-șef principal de Poliție și președinte al Sindicatului Europol Mureș, alături de pr. Silviu Jimborean - inspector de tineret pentru județul Mureș, și Dorin Casoni.
Acțiunea a fost organizată de IPJ Mureș, cu sprijinul Sindicatului Europol, al Asociației Internaționale a Polițiștilor - Regiunea 1 Mureș și al Corpului Național al Polițiștilor, în parteneriat cu Structura de tineret pentru județul Mureș a Departamentului de tineret și Biroului de cateheză al Eparhiei Alba Iuliei, cu implicarea Protopopiatului Luduș, prin pr. protopop Lucian Voșloban.



.jpg)