Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, a fost prezent joi, 18 iunie, în mijlocul elevilor Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” din vechea Cetate a Bălgradului, unde a luat parte la festivitatea de încheiere a anului școlar 2025-2026. Ceremonia a fost organizată la Centrul Multicultural „Gheorghe Șincai” din Alba Iulia. Festivitatea a început cu slujba de Te Deum, săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, care a rostit un cuvânt duhovnicesc în care a subliniat importanța viețuirii noastre în acord cu principiile moralei creștine. De asemenea, ierarhul i-a îndemnat pe tinerii teologi să Îl așeze pe Mântuitorul Iisus Hristos la prezidiul vieții lor personale.


