Asistența socială românească a cunoscut după căderea comunismului un parcurs ce merită luat în seamă, deși sunt încă multe de făcut, iar în acest context un loc important îl are Biserica Ortodoxă Română, care în ultimii ani a investit enorm în acest sector. Despre cum stăm actualmente la acest capitol ne-a vorbit recent profesorul Radu Carp, director al Şcolii Doctorale de Ştiinţe Politice din cadrul Universității din București, cadru didactic cu experiență pedagogică în diferite instituții de învățământ european, universitar preocupat de relaţia Stat-Biserică în Europa și căutător al unei viziuni creștine a democraţiei româneşti.


