În Duminica întâi după Rusalii, a Tuturor Sfinților, 7 iunie 2026, în Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Măneciu-Ungureni, județul Prahova, au avut loc târnosirea bisericii parohiale şi
Hirotonie de preot la Catedrala Arhiepiscopală din Arad
Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârșit duminică, 20 februarie, Sfânta Liturghie în Catedrala Eparhială din Arad, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii, ierarhul l-a hirotonit întru preot pe diaconul Ioan Petrețchi, pe seama Parohiei Arad Ceala, cu hramul „Sfântul Evanghelist Ioan”, din Protopopiatul Arad.
La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei i-a urat noului hirotonit pastorație îndelungată și rodnică, subliniind care este rolul preotului în sânul comunității parohiale, se arată pe site-ul www.arhiepiscopiaaradului.ro.



.jpg)
