Digitalizarea sănătății nu mai aparține viitorului, ci face deja parte din viața de zi cu zi. Programările online, consultațiile la distanță, aplicațiile pentru monitorizarea stării de sănătate, dosarele me
Bolile de inimă, principala cauză de deces
Bolile cardiovasculare reprezintă principala cauză de deces în România, cu 57% din totalul deceselor înregistrate la nivel național. La fiecare 30 de minute, un român face infarct miocardic, unul din trei români suferă de hipertensiune arterială, iar șapte milioane de români suferă de una dintre manifestările generalizate ale bolilor cardiovasculare, potrivit cifrelor anunțate de Fundația Română a Inimii, într-un comunicat difuzat de Ziua Mondială a Inimii. 80% dintre boli sunt prevenibile prin dietă, sport, renunțând la fumat și urmând întocmai tratamentul prescris de către medic, potrivit specialiştilor cardiologi. (I. N.)



.jpg)