Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Diaspora 58 de ani de românism pe tărâm Canadian

58 de ani de românism pe tărâm Canadian

Un articol de: Aurel Moisiuc - 07 Mai, 2011

Existenţa românilor în Toronto a început să fie simţită abia după cel de-al Doilea Război Mondial. Un fir de tradiţie şi viaţă românească totuşi a existat şi înainte prin organizarea diferitelor manifestări româneşti de către primele cluburi sociale organizate peste Ocean. După stabilirea în Toronto a unui număr mai mare de români veniţi între 1948 şi 1954 a început o viaţă românească mai activă prin înfiinţarea Asociaţiei Religioase şi Culturale Române.

Simţindu-se nevoia înfiinţării unei biserici, la Adunarea Generală din 31 ianuarie 1954, asociaţia hotărăşte să se transforme în Biserica Ortodoxă Română cu hramul "Sfântul Gheorghe" şi să cumpere o casă românească în Toronto. La 16 mai 1954, Adunarea Generală alege ca preot paroh pe teologul Nicolae Zelea, absolvent de teologie la Cernăuţi, refugiat în Hamilton, Ontario. În 19 şi 20 iunie este hirotonit preot în Biserica Ortodoxă Română "Buna Vestire" din Montreal. Viaţa socială, culturală şi mai ales spirituală a românilor din Toronto, cu toate greutăţile începutului, încetul cu încetul a continuat să se dezvolte. Un mare număr de români nou-veniţi în Canada din alte părţi sau din lagăre au beneficiat de ajutorul Comunităţii Bisericii "Sfântul Gheorghe". Membrii ei, donând bani sau găzduind pe nou-veniţi, care pe vremea aceea nu primeau nici un ajutor de la guvernul Canadei, s-au dovedit adevăraţi creştini şi patrioţi români, membri de nădejde ai Bisericii "Sfântul Gheorghe". Din anul 1963 s-a înfiinţat Reuniunea Doamnelor care, în decursul anilor, a fost de un mare ajutor la organizarea diferitelor activităţi ale parohiei.

Adevărat simbol al Ortodoxiei româneşti

În anul 1970, parohia fiind într-o continuă dezvoltare a achiziţionat clădirea Bisericii Anglicane Toronto. Clădirea bisericii a fost amenajată ca lăcaş de cult ortodox, binecuvântat şi sfinţit în zilele de 23 şi 24 aprilie 1971. De atunci şi până astăzi, slujba în această biserică s-a desfăşurat fără întrerupere. Între anii 1997 şi 1999, întreaga biserică a fost împodobită cu pictură murală de inspiraţie ortodox-bizantină. Execuţia acestei realizări spirituale şi în aceeaşi măsură artistice aparţine iconografului Nicolae Enachi din Toronto. Imaginea bisericii a fost întregită prin montarea la sfârşitul anului 2002 a unui nou iconostas realizat după un proiect aparţinând preotului paroh Ioan Bunea. Structura de lemn sculptat a fost executată în România de către un grup de sculptori din Târgu Neamţ.

Viaţa spirituală şi culturală a continuat să se dezvolte şi ca urmare s-a înfiinţat o mică asociaţie a tineretului, precum şi Asociaţia Culturală "Dacia", care şi-a desfăşurat activitatea neîntrerupt până astăzi.

Din anul 1990, Parohia "Sfântul Gheorghe" din Toronto este păstorită de părintele Ioan Bunea. Sfinţia sa a venit pe pământul canadian ocazional şi a rămas aici până astăzi împreună cu familia, slujind comunitatea românească din Canada. Pe parcursul celor 21 de ani care au trecut de la instalarea sa, parohia a cunoscut o perioadă înfloritoare, devenind un adevărat simbol al Ortodoxiei româneşti ce contribuie la păstrarea religiei, culturii şi tradiţiilor strămoşeşti în comunitatea românilor de pe aceste meleaguri. "De-a lungul celor 21 de ani, ne-am rugat împreună, am muncit împreună, căci depăşirea oricărui obstacol n-a fost posibilă decât prin unirea deplină a forţelor noastre şi prin credinţa că porunca duhovnicească "Toate câte le faceţi, spre slava lui Dumnezeu să le faceţi" va fi împlinită. Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie este săvârşită permanent în biserica noastră, ea este hrana sufletească pe care am primit-o pentru a duce la bun sfârşit lucrarea noastră", ne-a spus părintele paroh Ioan Bunea.

În cadrul Sfintei Liturghii de duminică sau de la marile sărbători de peste an, un rol important îl are corul bisericii, "Vox Dacis". Glasurile acestor inimoşi membri ai parohiei noastre se împletesc armonios în cadrul cântărilor liturgice, dar pot fi ascultate şi cu ocazia concertelor organizate periodic în preajma Sfintelor Sărbători. Contribuţia dirijorului/lor Bogdan Jivan a fost definitorie la formarea unui cor unitar, ale cărui performanţe se îmbunătăţesc de la an la an.

Pe lângă biserica "Sfântul Gheorghe" funcţionează neîntrerupt o Şcoală Duminicală, unde elevii au şansa de a-şi îmbogăţi vocabularul şi cunoştinţele de limba română. Ei învăţau religia, limba şi literatura română, precum şi istoria şi geografia României. În programa Şcolii Duminicale nu lipsesc atât de îndrăgitele poveşti şi basme româneşti care captează întotdeauna atenţia copiilor. Desenele cu tematică laică şi religioasă sunt încă un punct de atracţie pentru elevii care an de an vin pentru a se înscrie la cursurile Şcolii Duminicale din Toronto. Parohia organizează cu elevii serbări şi programe artistice unde sunt implicaţi toţi copiii din Toronto indiferent de culoare, etnie sau apartenenţă religioasă. În fiecare duminică după terminarea cursurilor, elevii şcolii, împreună cu ceilalţi copii, participă la Sfânta Liturghie şi cântă alături de corala parohială.

O parohie din ce în ce mai activă

O altă activitate majoră prin care comunitatea românească "Sfântul Gheorghe" din Toronto se face remarcată în societatea multiculturală a acestei mari metropole nord-americane este Sărbătoarea Românilor. Inaugurată la 25 septembrie 2003, cu ocazia aniversării a 50 de ani de existenţă a comunităţii româneşti din Toronto, din iniţiativa părintelui Ioan Bunea, Sărbătoarea Românilor se înscrie ca manifestare principală a comunităţii româneşti în Toronto, la ea participând an de an numeroşi români din această zonă, dar şi mulţi curioşi de alte naţionalităţi. Programul variat susţinut de artişti români stabiliţi în Canada şi Statele Unite, dar şi invitaţi din România, oferă publicului spectator un crâmpei de cultură românească autentică pe aceste meleaguri îndepărtate. Spectacolele de dansuri populare româneşti susţinute de ansambluri din Ontario, Quebec, dar şi din Ohio, USA, sunt probabil punctul de reper al acestor aşteptate festivaluri anuale. Standurile expoziţionale cu produse româneşti întregesc imaginea unui festival autentic în aer liber, găzduit anual de parohie. În acelaşi registru de prezentare a tradiţiilor noastre strămoşeşti se înscrie şi participarea an de an la expoziţia organizată de Primăria Toronto sub titulatura "Easter Around the World".

Însă cea mai mare realizare a parohiei o reprezintă numeroşii credincioşi care frecventează biserica duminică de duminică, numărul în continuă creştere al participanţilor care ajută la organizarea diferitelor evenimente, liniştea şi mulţumirea din sufletele românilor din Toronto că în sfârşit sunt mai mulţi, mai buni şi mai uniţi, aşa cum este bine să fie "fraţii împreună". Anul acesta se împlinesc 58 de ani de existenţă a comunităţii, 58 de ani de muncă şi rugăciune, jertfă şi răbdare, 58 de ani în care numărul celor care au intrat în Biserica "Sfântul Gheorghe" din Toronto a fost foarte mare.