Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Distincție pentru fondatorul Corului de copii și tineret „Symbol”

Distincție pentru fondatorul Corului de copii și tineret „Symbol”

Un articol de: Arhid. Ştefan Sfarghie - 23 Ian, 2020

Preafericitul Părinte Patriarh ­Daniel a oferit miercuri, 22 ianuarie, părintelui arhidiacon Jean Lupu, dirijorul Corului de copii şi tineret „Symbol” al Patriarhiei Române, Crucea Patriarhală, cea mai ­înaltă distincţie acordată clericilor din Biserica Ortodoxă Română. Evenimentul omagial a avut loc în Sala „Europa Christiana” a ­Palatului Patriarhiei, în prezenţa Preasfinţiţilor Părinţi Varlaam ­Ploieşteanul şi Ieronim Sinaitul, Episcopi-vicari patriarhali, şi a membrilor Permanenţei Consiliului Naţional Bisericesc. 

În deschiderea evenimentului de la Palatul Patriarhiei dedicat arhidiaconului Jean Lupu, Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal, a citit cuvântul omagial intitulat „Părintele Jean Lupu – un muzician talentat şi un misionar consacrat”. După acordarea Crucii Patriarhale, Întâistătătorul Bisericii noastre l-a felicitat pe arhid. Jean Lupu pentru întreaga activitate misionară desfăşurată de-a lungul vieţii în slujba Bisericii, apreciind bogata sa creaţie artistică. „Părintele Jean Lupu este un misionar al Bisericii noastre, de aceea Corul «Symbol», fiind corul Patriarhiei Române din punct de vedere spiritual, este primit cu multă bucurie în parohiile din Arhiepiscopia Bucureştilor, în eparhiile Patriarhiei Române din ţară, dar şi în eparhiile Patriarhiei Române din diasporă. Prin această mărturisire a credinţei în formă artistică-muzicală, părintele transmite luminile Ortodoxiei, dar şi luminile spiritualităţii şi culturii româneşti. Părintele este nu doar un muzician talentat, ci şi un misionar şi un patriot consacrat. Admirăm tenacitatea, seriozitatea şi perseverenţa preacucerniciei sale”, a spus Patriarhul României. Preafericirea Sa a amintit că arhid. Jean Lupu va fi omagiat în luna martie şi la Ateneul Român. „Aveţi o intensă activitate, dar şi o bogată creaţie, care este foarte necesară astăzi. Este foarte important ce hrană spirituală oferim copiilor şi tinerilor de astăzi (...). Faptul că sunteţi cleric ne ajută mai mult să arătăm că acest cor este al Patriarhiei Române. Noi avem mai multe coruri şi grupuri psaltice ale Patriarhiei Române, dar cel cu activitatea cea mai bogată în ţară şi peste hotare este Corul «Symbol», încât simbolul a devenit substanţă concretă”, a precizat Preafericirea Sa. 

În continuare, arhidiaconul Jean Lupu i-a mulţumit Preafericirii Sale pentru conferirea Crucii Patriarhale. „Nu poate vibra la frumos decât cineva care are frumosul în sine, înlăuntrul său. Iar Preafericitul Părinte Patriarh Daniel m-a convins în repetate rânduri că susţine activitatea Corului «Symbol», pentru că este pe aceeaşi lungime de undă cu noi. Acest cor a zăcut multă vreme în mintea mea, până când a venit libertatea cuvântului în ’90 şi am răsuflat uşuraţi (...). Printre primele lucrări ale corului au fost cântările Sfintei Liturghii. Corul «Symbol» desfăşoară duminică de duminică activitate în cadrul Bisericii Ortodoxe Române, dând răspunsuri la diferite biserici. Este un cor dedicat răspândirii spiritualităţii şi culturii româneşti, este un cor care are ca prim obiectiv în statutul său susţinerea spiritualităţii şi a creaţiei româneşti. Noi pe unde trecem, peste hotare, ne considerăm o pată de culoare specifică, românească, într-un tablou universal. Voi continua după puterile mele să anim Corul «Symbol», pentru că aici am investit toată experienţa mea de o viaţă pe tărâm pedagogic, muzical şi teologic”, a reliefat arhidiaconul Jean Lupu.

Citeşte mai multe despre:   Corul Symbol  -   Ordinul Crucea Patriarhală  -   Patriarhul Daniel  -   Jean Lupu