Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în zilele de luni și marți, 7-8 octombrie 2024, la Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din municipiul Buzău a avut loc o nouă sesiune a examenului de capacitate preoțească. La concursul din acest an au participat 24 de candidați, absolvenți de Teologie Pastorală și fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, care doresc să ocupe un post clerical vacant.


