Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, a marcat miercuri, 17 iunie, încheierea anului şcolar 2025-2026 în mijlocul celor 550 de elevi de la clasele primare și gimnaziale ale Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Andrei” din Galați. Evenimentul festiv a debutat în capela instituţiei de învăţământ, unde un sobor de preoţi profesori a oficiat Sfânta Liturghie, în prezenţa chiriarhului Dunării de Jos, a cadrelor didactice şi a elevilor seminarişti. Răspunsurile liturgice au fost oferite, într-o atmosferă descrisă de ierarh ca fiind „îngerească şi dumnezeiască“, chiar de către copiii prezenți (de la clasa pregătitoare până la clasa a VIII-a), care, la momentul potrivit, s-au împărtăşit cu Sfintele Taine şi au primit dulciuri. În cuvântul rostit cu acest prilej, ierarhul a vorbit despre lucrarea luminoasă pe care şcoala andreiană o desfăşoară în acest oraş de la Dunăre, reprezentând în societate un frumos buchet al speranţei, care îmbină armonios educaţia şi pregătirea intelectuală cu formarea creştină a tinerilor în spiritul viu al tradiţiei. Înaltpreasfinţia Sa a subliniat unitatea dintre Școală, Familie, Biserică şi Patrie, transmiţându-le părinţilor celor 550 de elevi că adevăratele premii sunt înşişi copiii lor, o binecuvântare pentru familie, comunitate, Biserică și lume.


