Duminică, 21 iunie, după Sfânta Liturghie, comunitatea Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului” și „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Luxemburg a sărbătorit anticipat Ziua Iei Românești printr-un eveniment dedicat tradițiilor, identității și valorilor românești păstrate cu dragoste departe de țară, conform mitropolia-ro.de. Momentul festiv a fost deschis prin recitalul susținut de corul copiilor și corul adulților parohiei, pregătite cu multă dăruire de profesoara Adriana Mitu. La eveniment a participat şi ambasadorul României în Luxemburg, Livia-Alexandrina Russu.
Rânduieli specifice Postului Mare la românii ortodocși din Danemarca
În primele două zile ale Postului Mare, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, a săvârșit slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia a citit părți din Canonul de pocăință al Sfântului Andrei Criteanul la paraclisul mănăstirii ortodoxe române „Sfinții Cuvioși Macarie Romanul și Ioan Iacob de la Neamț” din Ikast, Danemarca. La slujbe au participat credincioși români din orașe daneze care au venit pentru a se ruga împreună cu ierarhul lor și pentru a fi binecuvântați la începutul Sfântului și Marelui Post, se arată pe episcopiascandinavia.se.
A treia zi, miercuri, 4 martie 2020, Preasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite tot în acest așezământ monahal. În cuvântul de învățătură rostit, ierarhul i-a îndemnat pe toți la solidaritate și rugăciune în această perioadă de nevoință. „Mântuirea nu este un act subiectiv, un act personal, ci un act comunitar. Trebuie să ne gândim nu doar la mântuirea noastră, ci și la mântuirea celor de lângă noi. Nu trebuie să te mântuiești doar tu, ci trebuie să se mântuiască și cei de lângă tine”, a reliefat Preasfințitul Părinte Episcop Macarie.



.jpg)
