Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Binecuvântare și bucurie în Parohia „Sfântul Ierarh Calinic”-Titan

Binecuvântare și bucurie în Parohia „Sfântul Ierarh Calinic”-Titan

Galerie foto (2) Galerie foto (2) Știri
Un articol de: Emilian Apostolescu - 13 Oct, 2021

La biserica Parohiei „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica”-Titan din Capitală a avut loc miercuri, 13 octombrie, un eveniment deosebit. Lăcașul de închinare și-a sărbătorit, în ziua cinstirii Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași, hramul de toamnă. Cu acest prilej, în ajun, o delegație a Mănăstirii Cernica a adus, spre închinare, un fragment din moaștele Sfântului Ierarh Calinic, primul ocrotitor al acestei comunități.

Credincioșii acestei parohii au trăit momente de aleasă bucurie duhovnicească, fiind prezenți în număr mare în seara zilei de miercuri, când părinții slujitori ai bisericii au întâmpinat racla conținând fragmentul din moaș­tele sfântului ierarh. Aceasta a fost așezată spre închinare într-un spațiu special amenajat din curtea lăcașului de rugăciune, alături de alte două racle ale bisericii ce adăpostesc veșminte ale celor doi sfinți ocrotitori. Cu această ocazie a debutat, prin săvârșirea slujbei Vecerniei unite cu Litia și a Acatistului Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași, un amplu program liturgic desfășurat în parohie pe parcursul acestor zile. La sfintele slujbe au participat părinții slujitori, delegații așezământului monahal de la Cernica și alți preoți.

Părintele paroh Liviu Mihai Dinu a vorbit despre semnificația acestui eveniment în viața parohiei pe care o păstorește: „În această seară, cu binecuvântarea Părintelui Patriarh Daniel, au sosit la Biserica «Sfântul Ierarh Calinic»-Titan din cadrul Protoieriei Sector 3 Capitală moaștele Sfântului Calinic de la Cernica. Pentru parohia noastră este un eveniment frumos, cu conotații istorice, întrucât această biserică este prima din București care a primit acest hram, în anul 1955. Începând de astăzi, până duminică, ocrotitorul bisericii noastre a venit să își binecuvânteze lăcașul și parohia. Mulțumim părintelui stareț și delegației Mănăstirii Cernica, precum și tuturor celor care ne-au fost și ne sunt alături”.

Despre ocazia deosebită de a aduce binecuvântarea sfinților în mijlocul credincioșilor din Capitală a vorbit și părintele protosinghel Vasile Pîrjol, starețul Mănăstirii Cernica: „În ajunul sărbătorii Cuvioasei Maicii noastre Parascheva, suntem prezenți cu un fragment din moaștele Sfântului Calinic în această parohie care este ocrotită de cei doi sfinți. Am răspuns cu dragoste la solicitarea părinților slujitori și a comunității. Pentru noi, viețuitorii în mănăstire, este o bucurie ca, din când în când, să aducem în diferite locuri moaștele sfinților protectori ai mănăstirii noastre, împărtășind bucuria duhovnicească pe care sfinții o emană prin trupurile, prin viața și prin rugăciunile lor. Credincioșii cer neîncetat rugăciune și mijlocire sfinților, iar vremea aceasta este mai potrivită ca niciodată să ne adunăm cu toții și să cerem mila lui Dumnezeu pentru îndepărtarea bolilor, a necazurilor și a dezbinărilor”.

Biserica „Sfântul Ierarh Calinic”-Titan a fost sfințită și pusă sub ocrotirea sa în urmă cu 66 de ani, în 1955, anul canonizării sale. Niciodată până acum sfintele moaște ale ierarhului nu au mai fost aduse în această parohie.

 

Citeşte mai multe despre:   Sfantul Calinic de la Cernica  -   moaşte  -   hram