Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Lansare de carte la Parohia „Sfântul Pantelimon”- Foișorul de Foc din București

Lansare de carte la Parohia „Sfântul Pantelimon”- Foișorul de Foc din București

Galerie foto (23) Galerie foto (23) Știri
Un articol de: Emilian Apostolescu - 22 Sep, 2022

La biserica Parohiei „Sfântul Pantelimon”-Foișorul de Foc din sectorul 2 al Capitalei a avut loc joi, 22 septembrie, prezentarea a două volume, tipărite la Chișinău, ce ilustrează diverse aspecte ale istoriei și culturii așezămintelor monahale asupra cărora Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț și-a lăsat amprenta.

Prima lucrare lansată a fost „Istoria sfintelor mănăstiri Neamț și Secu” (volumele 1-5), semnată de arhimandritul Andronic Popovici și editată de conf. univ. dr. Ion Gumenâi de la Institutul de Istorie din cadrul Ministerului Educației și Cercetării din Republica Moldova. Autorul amplei lucrări a trăit în secolul al 19-lea, la câteva generații după Sfântul Paisie de la Neamț, viețuind în duhul și după exemplul cuviosului isihast. Acesta a întemeiat Mănăstirea Noul Neamț din Basarabia.

Al doilea volum prezentat se intitulează „Valori cărturărești din biblioteca Mănăstirii Noul Neamț (tipărituri din secolele 16-20)”, fiind semnat de conf. univ. dr. Igor Cereteu de la Institutul de Istorie din cadrul aceluiași minister din Republica Moldova. Alături de autorul acestui volum au luat cuvântul, în cadrul evenimentului, prof. dr. ­George Enache de la Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și conf. dr. Rodica Ursu Naniu de la Universitatea „Spiru Haret” din Bu­curești. Discuția a fost moderată de dr. Silviu-Constantin Nedelcu, de la Biblioteca Academiei Române, și de părintele paroh Bogdan Aurel Teleanu. Numeroși membri ai co­munității parohiale au luat parte la această lansare de carte, fiind prezent și Victor Chirilă, ambasadorul Republicii Moldova în România. Evenimentul s-a încheiat cu un scurt concert de muzică psaltică.

Părintele paroh Bogdan Teleanu ne-a vorbit despre organizarea acestui eveniment cultural: „Parohia noastră a hotărât să meargă pe urmele pașilor Sfântului Paisie de la Neamț, atât în țara noastră, cât și peste Prut, în Basarabia, întrucât ne considerăm strâns legați de acest pământ românesc. Un preot de la această biserică, părintele Gheorghe Crețu, se numără printre cei 250 de preoți ortodocși români care au însoțit trupele armatei române pe câmpurile de luptă, în calitate de confesori militari, în Primul Război Mondial. Imediat după ce s-a hotărât Unirea Basarabiei cu România, el a fost unul dintre clericii care au organizat slujba de Te Deum ce a consfinţit actul Unirii. Și alte personalități de la parohia noastră s-au simțit legate de Sfântul Paisie, printre acestea numărându-se și marele teolog și apologet Ioan Gh. Savin, care a fost consilier parohial aici și a întemeiat, împreună cu fratele lui, un așezământ cultural, Ateneul Sfântului Pantelimon. Este cunoscut faptul că acesta a fost autorul a numeroase scrieri despre isihasm, având totodată în vedere și curentul duhovnicesc al paisianismului. Astfel, parohia noastră a decis să organizeze un eveniment prin intermediul căruia să vedem cum Sfântul Paisie a creat generații de trăitori isihaști, nu numai în țara noastră, ci în întreaga lume ortodoxă. Printre isihaștii generați de Cuviosul Paisie de la Neamț se numără și arhimandritul Andronic Popovici”.