Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Moment istoric aniversat prin rugăciune la Paraclisul Catedralei Naționale

Moment istoric aniversat prin rugăciune la Paraclisul Catedralei Naționale

Galerie foto (39) Galerie foto (39) Știri
Un articol de: Emilian Apostolescu - 25 Noi, 2021

În urmă cu trei ani a avut loc evenimentul istoric al sfințirii Altarului Catedralei Naționale, cu hramurile „Înălţarea Domnului” şi „Sfântul Apostol Andrei”. Pentru a aniversa momentul semnificativ petrecut în Anul Centenar al României Mari - 2018, la Paraclisul Catedralei Naționale a fost săvârșită joi, 25 noiembrie, Sfânta Liturghie de către Preasfințitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, înconjurat de un sobor de slujitori.

Credincioșii au fost prezenți în număr mare pentru a aduce, alături de ierarh și părinții slujitori, rugăciune de mulțumire lui Dumnezeu, Care a binecuvântat din plin lucrările săvârșite până acum la zidirea acestui edificiu reprezentativ pentru poporul român și pentru credința ortodoxă stră­mo­șească. Cu toții i-au pomenit în rugăciune și pe sfinții prăznuiți în această zi: Sfântul Mare Mucenic Mercurie și Sfânta Mare Muceniță Ecaterina. Spre bucuria duhovnicească a celor prezenți, un fragment din cinstitele moaște ale Sfintei Mucenițe a fost așezat spre închinare în interiorul lăcașului de cult.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, înconjurat de un sobor de slujitori din care au făcut parte părintele arhimandrit Paisie Teodorescu, vicar patriarhal; părintele arhimandrit Ciprian Grădinaru, părintele arhimandrit Dionisie Constantin, consilier patriarhal, precum și alți preoți și diaconi.

După lecturarea pasajului evanghelic rânduit, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt în care a evi­den­țiat importanța și solemnitatea evenimentului aniversat, sfințirea Altarului Catedralei Naționale din anul 2018, prezentând, totodată, și momente definitorii din istoria acestui edificiu al cărui proiect s-a născut în urmă cu peste 140 de ani. Vorbind despre faptul că Biserica din Bizanț, care a devenit Constantinopol, a fost întemeiată de Sfântul Apostol Andrei, cel întâi chemat, și amintind de prezența și participarea la slujba de sfințire a Sanctității Sale Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, ierarhul a afirmat: „Așa cum cunoaștem, și Biserica noastră este întemeiată de Sfântul Apostol Andrei, care a propovăduit în Sciția Mică împreună cu ucenicii săi. Astfel, ne bucurăm de paternitatea apostolică și de ocrotirea Bisericii noastre de către primul chemat la apostolat. Acest fapt, precum și evenimentul desfășurat în Anul Centenar ne unesc în mod spiritual cu Scaunul de la Constantinopol, cu Patriarhia Ecumenică”.

În continuare, ierarhul a afirmat faptul că, deși dorința de zidire a unei Catedrale Naționale era foarte veche, ea nu s-a putut concretiza pe tot parcursul secolului anterior din pricina vitregiilor vremii și a evenimentelor care au tulburat atât întreaga lume, cât și țara noastră. Ideea ridicării acestui edificiu a devenit o realitate odată cu sosirea la conducerea Bisericii Ortodoxe Române a Prea­fericitului Părinte Patriarh Daniel.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a mai vorbit celor prezenți despre viața Sfintei Ecaterina, care reprezintă un model de curăție și fidelitate față de Mântuitorul Iisus Hristos.