Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri O nouă lucrare dedicată omagierii Voievodului Mihai Viteazul

O nouă lucrare dedicată omagierii Voievodului Mihai Viteazul

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Pr. Marian Puiescu - 22 August 2021

VolumUL „Voievodul Mihai Viteazul - Apărător și mărturisitor al credinței strămoșești”, apărut la Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei, sintetizează cele mai importante date și opinii în legătură cu personalitatea istorică impresionantă a Voievodului Mihai Viteazul, la 420 de ani de la moartea sa martirică, în spiritul Hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, nr. 5.612/2008, prin care Arhiepiscopia Târgo­viștei este solicitată să continue alcătuirea studiilor și eforturilor care vor conduce la eventuala canonizare a domnitorului Mihai Viteazul, primul mare unificator al neamului nostru.
Tipărit în condiții grafice bune, volumul apare în acest an în care comemorăm moartea sa martirică și aniversăm 520 de ani de la sfințirea Mănăstirii Dealu, loc sacru și plin de reverbe­rații pentru toți românii, deoarece aici se află depus, într-un sarcofag maiestuos, întru așteptarea învierii, capul acestui mare și important martir și erou al națiunii române și al credinței creștine.

Mesajul acestui demers editorial este elocvent rezumat, în Precuvântare, de către Înaltprea­sfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal: „Voievod evlavios, cu viață sfântă, atașat de valorile Ortodoxiei, Mihai Viteazul a reușit, cu credință puternică în Dumnezeu, cu abnegație și curaj, să fie unul dintre cei mai de seamă și mai cunoscuți apărători ai civilizației creștine. El a susținut cu înțelepciune, echilibru și jertfelnicie opera pastoral-misionară a Ortodoxiei românești, fiind ctitor și binefăcător a numeroase biserici și mănăstiri, sprijinitor al ierarhilor, preoților și călugărilor noștri pentru întărirea activității ecleziale în societatea de atunci și pentru conferirea unei cât mai mari demnități Bisericii noastre străbune. Chiar Papa Clement al VIII-lea l-a apreciat în cuvinte glorioase, numindu-l «cavaler al lui Hristos și apărător al Creștinătății»”.

Viața sa duhovnicească, intensă și pilduitoare, plină de evlavie, eroismul faptelor sale de arme, marea sa contribuție la sprijinirea misiunii pastorale a Bisericii noastre, precum și la apărarea Creștinătății și a Europei în vremuri întunecate, conferă îndreptă­țirea de a se continua demersurile pentru canonizarea Voievodului Mihai Viteazul.

Personalitatea Domnitorului Mihai Viteazul străbate veacurile și se constituie într-un autentic model de viață și de acțiune creștină și românească, care poate inspira și generațiile de astăzi.

Lucrarea publicată cuprinde articole și studii ale unor reputați teologi, istorici și oameni de cultură care elogiază pe acest mare și cel dintâi unificator al țărilor române, reliefând dimensiunea sa sfântă și mărturisitoare.

Citeşte mai multe despre:   prezentare de carte  -   Mihai Viteazul