Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Pomenirea Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv la Iași

Pomenirea Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv la Iași

Galerie foto (9) Galerie foto (9) Știri
Un articol de: Tudorel Rusu - 26 Ian, 2022

În calendarul Bisericii noastre, în ziua de 26 ianuarie este pomenit Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei. Momentul a fost marcat în mod deosebit, prin slujiri arhierești, la Catedrala Mitropolitană din Iaşi, unde se află spre închinare sfintele sale moaşte.

În după-amiaza zilei de 25 ianuarie, în prezenţa celor doi ierarhi ai Arhiepiscopiei Iaşilor - Înaltprea­sfințitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, a fost săvârşită slujba de priveghere închinată Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv. Răspunsurile la strană au fost date de Corul psaltic „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane.

În ziua de cinstire a Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, 26 ianuarie, Sfânta Liturghie a fost săvârşită în Catedrala Mitropolitană din Iaşi de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Teofan, împreună cu Preasfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălți, și Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, răspunsurile liturgice fiind oferite tot de Corul psaltic „Chivotul”. Totodată, în această zi, credincioşii au putut participa la Sfânta Liturghie şi în Paraclisul „Eclesia” din Muzeul Mitropolitan, dar şi în Biserica „Sfântul Gheorghe” - vechea Catedrală Mitropolitană.

După citirea Evangheliei, cuvântul de învățătură a fost rostit în Catedrala Mitropolitană de PS Părinte Episcop Antonie, care a evidențiat una din principalele virtuți ale Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv - bunătatea: „Sfântul Iosif a arătat o calitate aparte a sufletului său, și anume bunătatea, pentru că milostenia izvorăște dintr-o stare aparte a inimii, și anume dintr-o inimă bună. Bunătatea este rodul pre­zenței Duhului Sfânt în inima respectivă. Duhul Sfânt vine doar la omul smerit. Toate aceste calități le-a avut Sfântul Iosif: smerenia, bunătatea, milostenia. Despre bunătate se mai spune că este o floare care își are rădăcinile în grădina Raiului și aceasta am ­văzut-o în viața Sfântului Iosif. Tot ce avea el dădea săracilor și, mai mult de atât, atunci când nu avea ce să dea, se împrumuta ca să dea celor care îi cereau «măcar bani pentru o pâine», după cum el însuși spunea. Această stare a raiului sufletesc, a bunătății, l-a determinat pe Sfântul Ierarh Iosif la aceste fapte de milostenie”.

La finalul slujbei, IPS Părinte Mitropolit Teofan l-a numit pe Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv „dar al Basarabiei pentru neamul românesc”: „Adresăm mulțumire lui Dumnezeu pentru faptul că a dăruit Bisericii noastre acest odor binecuvântat - Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv - pe care îl cinstim la Catedrala Mitropolitană din Iași în sfintele sale moaște, alături de Sfânta Parascheva. Sfântul Ierarh Iosif este un dar al Basarabiei pentru neamul românesc, neam care nu mult după plecarea la cer a Sfântului Iosif a fost reîntregit prin venirea Basarabiei acasă. Nădăjduim ca, prin rugăciunile tuturor sfinților români, a Prea­sfintei Născătoare de Dumnezeu, a sfinților de pe pământul Basarabiei, într-o bună zi, ceea ce dorește românul cel mai adânc, adică reîntregirea țării, să se împlinească, când va voi Dumnezeu. El va alege oameni de seamă în stânga și în dreapta Prutului, pentru a împlini această minunată lucrare și acest dor al nea­mului românesc. Dumnezeu să ne binecuvânteze pe toți!”
În cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Alexandru Rădulescu a fost hirotesit de Mitropolitul Moldovei și Bucovinei întru arhidiacon, pe seama Catedralei Mitropolitane.

Canonizat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în octombrie 2017

Păstorind cu multă vrednicie Mitropolia Moldovei vreme de douăzeci și șapte de ani, Mitropolitul Iosif Naniescu, basarabean la origine, a trecut la cele veșnice în anul 1902, în ziua de 26 ianuarie. Poporul l-a numit încă din timpul vieții „Iosif cel Sfânt și Milostiv”. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în ședința sa din 5-6 octombrie 2017, l-a trecut în rândul sfinților, statornicind ca zi de pomenire a sa 26 ianuarie. Proclamarea oficială a canonizării Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei, a avut loc în anul 2018, la 25 martie.