Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×

CAUTĂ ÎN ZIARUL LUMINA




Până la:

Ziarul Lumina Filantropie Donare de sânge în Parohia „Sfântul Gheorghe” din Nehoiu

Donare de sânge în Parohia „Sfântul Gheorghe” din Nehoiu

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Filantropie
Data: 23 Iunie 2026

Cu binecuvântarea Înalt­preasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națio­nală „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.

Activitatea a fost organizată cu sprijinul Protoieriei Pătârlagele, al Societății Naționale a Femeilor Ortodoxe Române din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei și al Centrului de Transfuzie Sanguină Buzău. Astfel, dintre cei aproximativ 215 voluntari, 188 au fost apți pentru donare, cantitatea de sânge recoltată fiind de 85 de litri.

„Gestul donatorilor, fie că participă constant la astfel de acțiuni, fie că s-au alăturat pentru prima dată, reprezintă o sursă de speranță pentru pacienții din spitale, care depind de generozitatea celor care aleg să se oprească din ritmul cotidian și să ofere semenilor lor șansa la viață. Mulțumim cu recunoștință tuturor participanților și celor care ne sunt alături, mai ales echipei Centrului de Transfuzie Sanguină Buzău, condusă de doctor Adriana Crăciun, directorul instituției”, ne-a transmis preotul Bogdan Furtună. 

 

Citeşte mai multe despre:   donare de sange  -   filantropie  -   Campania Donează sânge, salvează o viaţă!