În seara Sfintei și Marii Vineri, 10 aprilie, în Biserica Ortodoxă a fost săvârșită ultima Denie din acest an, slujba Utreniei din Sfânta și Marea Sâmbătă. Această rânduială cu totul deosebită a
În seara Sfintei și Marii Vineri, 10 aprilie, în Biserica Ortodoxă a fost săvârșită ultima Denie din acest an, slujba Utreniei din Sfânta și Marea Sâmbătă. Această rânduială cu totul deosebită a
Credincioșii bucureșteni au participat astăzi, 10 aprilie, la slujba Vecerniei scoaterii Sfântului Epitaf, săvârșită la Catedrala Patriarhală din București, unde a fost oficiată rânduiala specială în cadrul căreia Sfântul Epitaf a fost scos din Sfântul Altar și purtat, alături de Sfânta Evanghelie și Sfânta Cruce, până în mijlocul bisericii, fiind apoi așezat spre închinarea credincioșilor.
Biserica Ortodoxă a rânduit ca la Denia din Sfânta și Marea Vineri să fie citite mai multe pericope biblice din scrierile celor patru Sfinți Evangheliști, în cadrul Deniei celor 12 Evanghelii, pentru a evidenția Sfintele și Mântuitoarele Pătimiri ale Mântuitorului Iisus Hristos spre mântuirea neamului omenesc. La Catedrala Patriarhală, în această seară, 9 aprilie, slujba acestei Denii a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop‑vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, înconjurat de clericii sfântului lăcaș.
Numeroși credincioși bucureșteni au participat astăzi, 9 aprilie, la Liturghia Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia, săvârșită la Catedrala Patriarhală din București de Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop‑vicar patriarhal, împreună cu un sobor de slujitori ai sfântului lăcaș.
Credincioșii bucureșteni au participat astă‑seară, 8 aprilie, la Catedrala Patriarhală din București, unde, potrivit rânduielii liturgice tradiționale a Săptămânii Sfintelor Pătimiri, a fost săvârșită cea de‑a patra Denie, corespunzătoare Sfintei Zi de Joi. Slujba a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi, slujitori ai sfântului lăcaș. La final, părintele prof. univ. dr. Nicușor Beldiman, consilier patriarhal în cadrul Sectorului teologic‑educațional al Administrației Patriarhale și cadru didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, a rostit un cuvânt de învățătură.
În toate sfintele lăcașuri, astă-seară, 7 aprilie, a fost săvârșită Denia din Sfânta și Marea Miercuri. La Catedrala Patriarhală, această slujbă a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi, cuvântul de învățătură fiind rostit de părintele prof. univ. dr. George Grigoriță, consilier patriarhal la Cancelaria Sfântului Sinod și cadru didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București.
La Catedrala Patriarhală din București a fost săvârșită astă-seară, 6 aprilie, Denia din Sfânta și Marea Marți. Potrivit tradiției împământenite, la Deniile din primele patru zile ale Săptămânii
Tradiția aducerii Sfintei Lumini de la Ierusalim, inaugurată în anul 2009 de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, va fi continuată și în acest an. În seara zilei de sâmbătă, 11 aprilie 2026, este
Potrivit rânduielii specifice slujbelor din Săptămâna Sfintelor Pătimiri ale Mântuitorului, în bisericile ortodoxe a fost săvârșită în seara zilei de duminică, 5 aprilie, Denia din Sfânta și Marea Luni. La Catedrala Patriarhală din București, slujba a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi din care a făcut parte și părintele prof. dr. Ștefan Buchiu, vicar eparhial onorific al Arhiepiscopiei Bucureștilor.
Credincioșii bucureșteni au participat duminică, 5 aprilie 2026, la Sfânta Liturghie prilejuită de marele praznic al Intrării Domnului în Ierusalim. La Catedrala Patriarhală, slujba a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.
Sute de clerici și mii de credincioși din municipiul București și județul Ilfov au dat o mărturie vie a credinței lor urmând, în chip simbolic, călătoria făcută de Domnul Iisus Hristos din Betania către Ierusalim. Purtând stâlpări în mâini, luminosul alai s-a îndreptat în procesiune de la Catedrala Națională până la Catedrala Patriarhală istorică, avându-l în frunte pe Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal. Pe Colina Bucuriei, pelerinii au fost întâmpinați de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, care a sfințit icoana praznicală și a rostit un cuvânt de învățătură.
Săptămâna Sfintelor Pătimiri ale Mântuitorului nostru Iisus Hristos se distinge prin rânduieli liturgice cu totul deosebite. La Catedrala Patriarhală din București, programul liturgic va fi următorul: în Duminica Floriilor, 5 aprilie, începând cu ora 7:00, vor fi săvârșite Miezonoptica, Utrenia și Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur. Seara, de la ora 17:00, credincioșii sunt așteptați la prima Denie a Săptămânii Mari, cuvântul de învățătură urmând să fie rostit de pr. prof. univ. dr. Ștefan Buchiu de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din București. În
Credincioșii din București și Ilfov, precum și pelerinii din țară care doresc să participe la Pelerinajul de Florii din Capitală, din 4 aprilie 2026, vor putea intra în curtea și pe esplanada Catedralei Naționale de la ora 10:00 dimineața. Slujbele religioase și procesiunea se vor desfășura sâmbătă, începând cu ora 15:00.
Sâmbătă, 4 aprilie 2026, în ajunul marii sărbători a Intrării Domnului în Ierusalim (Floriile), Patriarhia Română și Arhiepiscopia Bucureștilor vor organiza, în București, Pelerinajul de Florii, la care vor participa ierarhi, preoți, monahi, monahii și credincioși mireni din Capitală și din județul Ilfov.
Sărbătoarea Floriilor este prefațată în București și Ploiești de un pelerinaj care va avea loc sâmbătă, 4 aprilie 2026. În Capitală, procesiunea clerului și a credincioșilor cu stâlpări și icoana Intrării Domnului în Ierusalim se va desfășura pe un nou traseu, de la Catedrala Națională către Catedrala Patriarhală istorică. Mai multe informații despre acest eveniment duhovnicesc care ne pregătește pentru Florii, dar și pentru Săptămâna Sfintelor Pătimiri ale Domnului Hristos a oferit părintele Ștefan Zară, consilier eparhial la Sectorul cultural și comunicații media al Arhiepiscopiei Bucureștilor.
Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop‑vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare duminică, 29 martie, la Catedrala Patriarhală din
La Catedrala Patriarhală din București a fost săvârșită în această seară Denia Acatistului Bunei Vestiri. Slujba a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, slujitori ai lăcașului de închinare.
Biserica Ortodoxă a prăznuit astăzi, 25 martie, Buna Vestire, evenimentul în care Arhanghelul Gavriil a adus Fecioarei Maria din Nazaret vestea înomenirii și nașterii Fiului Celui Preaînalt. Cu acest prilej, la Catedrala Patriarhală a fost săvârșită Sfânta Liturghie unită cu Vecernia de către Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, slujitori ai lăcașului de închinare.
În bisericile din Patriarhia Română, luni, în a cincea săptămână a Sfântului și Marelui Post, 23 martie, a fost săvârșită Denia Canonului Mare. Momentul marchează începutul seriei de Utrenii cu rânduială liturgică aparte, specifice perioadei urcușului duhovnicesc spre slăvitul praznic al Învierii Domnului. La Catedrala Patriarhală din București, slujba a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.
În mijlocul credincioșilor adunați în rugăciune pentru a cinsti Sfânta Cruce la Catedrala Patriarhală în Duminica a 3-a din Post a poposit Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al
Patriarhia Română precizează că slujbele liturgice dedicate sărbătorii Învierii Domnului (Sfintele Paști) vor fi săvârșite la Catedrala Patriarhală istorică „Sfinții Împărați Constantin și Elena”, situată pe Colina Bucuriei din București.


