Praznicul Adormirii Maicii Domnului a adus, și în acest an, multă bucurie duhovnicească în sufletele credincioșilor care au urcat cu evlavie Dealul Patriarhiei, ridicându-și gândurile și inimile către cea „mai cinstită decât heruvimii și mai mărită, fără de asemănare, decât serafimii”. Astăzi, 15 august, la Catedrala Patriarhală din Bucureşti, în mijlocul credincioșilor s-a aflat Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, care a oficiat Sfânta Liturghie, fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.


