Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, a săvârșit Sfânta Liturghie, în Duminica după Botezul Domnului, 11 ianuarie 2026, la Catedrala Patriarhală din București, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, slujitori ai lăcașului de închinare. Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură, la momentul îndătinat, în care a evidențiat sensurile duhovnicești ale pasajului evanghelic duminical (Matei 4, 12-17) ce relatează începutul propovăduirii Domnului Iisus Hristos. Cu acest prilej, ierarhul a explicat motivul pentru care Mântuitorul Şi-a început propovăduirea după întemnițarea Sfântului Ioan Botezătorul: „Sfântul Ioan Gură de Aur ne explică de ce Hristos nu a început propovăduirea Sa mai devreme. Dacă Domnul ar fi început să predice înainte ca Ioan Botezătorul să-și fi încheiat misiunea, ar fi părut că îi umbrește lucrarea sau că Își caută slava proprie. Dar, așteptând, Hristos confirmă mărturia lui Ioan și îl arată ca pe un adevărat martor al adevărului. Așadar, nu a fost o întârziere, ci o succesiune firească și împlinirea planului lui Dumnezeu, Ioan Botezătorul fiind precursorul, «glasul care strigă în pustie», iar Iisus, Cel proclamat”.


