Duminică, 18 ianuarie 2026, după Sfânta Liturghie săvârșită la Mănăstirea Caraiman din localitatea prahoveană Bușteni s-a desfășurat un moment festiv. Membrii Serviciului Salvamont Bușteni au fost distinși prin acordarea Diplomei Anului Centenar al Patriarhiei Române, cu medalie, în semn de apreciere din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru efortul permanent și pentru dăruirea și responsabilitatea arătate în misiunea lor de salvare a turiștilor aflați în situații de vicisitudine în Masivul Bucegi.
La Centrul social-pastoral „Sfânta Cruce” de la Mănăstirea Caraiman din județul Prahova a început marți, 23 septembrie, ediția a 18-a a Congresului național „Hristos împărtășit copiilor”. Responsabilii cu activitățile de tineret din toate eparhiile au dezbătut, pe parcursul celor două zile ale întâlnirii, tema „Cateheza parohială și lucrul cu tinerii - importanță, vizibilitate și impact în lucrarea pastoral-misionară a Bisericii”.
Centrul social-pastoral „Sfânta Cruce” de la Mănăstirea Caraiman din județul Prahova va găzdui, în perioada 22-24 septembrie 2025, cea de-a 18-a ediție a Congresului național „Hristos împărtășit copiilor”. Tema propusă pentru ediția din acest an este „Cateheza parohială și lucrul cu tinerii - importanță, vizibilitate și impact în lucrarea pastoral-misionară a Bisericii”.
Numeroși credincioși și pelerini din Prahova și din țară s-au strâns într-un gând de rugăciune să participe la programul liturgic de la Mănăstirea Caraiman, în Duminica Înălțării Sfintei Cruci, 14 septembrie. Din încredințarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, a săvârșit Sfânta Liturghie, cu ocazia hramului principal al așezământului monahal. Totodată, cu acest prilej au fost sfințite lucrările finalizate la noua clădire a mănăstirii prahovene. Credincioșii au avut prilejul de a se închina la un fragment din lemnul Sfintei Cruci, primit în acest an din Dioceza de Viterbo, Italia, prin monseniorul Linus Fumagalli.
Departamentul pentru Românii de Pretutindeni organizează în această vară a 16‑a ediție a Programului de Tabere „ARC” dedicat tinerilor români din afara granițelor țării. Deschiderea oficială a avut loc
Consfătuirea Națională a Asociației Studenților Creştin-Ortodocşi Români (ASCOR) din acest an se desfășoară în perioada 26-29 iunie, la Centrul social-pastoral Sfânta Cruce - Mănăstirea Caraiman din Bușteni, în contextul anului 2025, declarat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca An omagial al Centenarului Patriarhiei Române şi An comemorativ al duhovnicilor şi mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea. Acest eveniment reprezintă o nouă ocazie pentru analizarea activităților desfășurate de asociație, până în prezent, dar și pentru stabilirea unor noi proiecte care să contribuie la promovarea valorilor creștine în societatea contemporană.
Voluntarii Asociației Studenților Teologi Ortodocși (ASTO) din București au participat în perioada 21‑23 martie la o serie de activități educative și spirituale menite să le îmbogățească experiența de formare și să le consolideze spiritul de echipă. Sesiunile de formare s‑au desfășurat la Centrul social‑pastoral „Sfânta Cruce” de la mănăstirea prahoveană Caraiman și a făcut parte din proiectul „Studenți în formare”.
Conducătorii Sectoarelor economico‑financiare de la eparhiile din ţară şi din cadrul Administrației Patriarhale s‑au reunit marți, 17 decembrie, în ședință de lucru la Centrul social‑pastoral
Încă de la instituirea ei, Biserica și-a afirmat dreptul de a avea bunuri și a încredințat autorității eclesiale dreptul de a le administra pentru întreținerea comunităților de creștini și ajutorarea celor în nevoi. Din secolul al IV-lea, în Biserică este instituită și responsabilitatea de econom, adică de administrator al bunurilor Bisericii. Începând cu secolul al V-lea (451), slujirea de econom al Bisericii devine obligatorie pentru fiecare eparhie, acesta fiind ales dintre clericii (Canonul 26, Sinodul IV Ecumenic) sau monahii respectivei eparhii1.
Centrul social-pastoral „Sfânta Cruce” de la Mănăstirea Caraiman din județul Prahova găzduiește în perioada 23-25 septembrie cea de-a 17-a ediție a Congresului național catehetic „Hristos împărtășit copiilor”. Tema propusă pentru ediția din acest an este „Tradiție, noutate și actualitate în lucrarea catehetică și activitatea cu tinerii în Biserica Ortodoxă Română”.
Centrul social-pastoral „Sfânta Cruce” de la mănăstirea prahoveană Caraiman a găzduit zilele acestea peste 100 de copii și tineri din Republica Moldova și Ucraina, care au participat la programul Taberelor ARC, aflat la cea de-a 15-a ediție. Proiectul a fost organizat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni în colaborare cu Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, cu sprijinul direcțiilor județene de tineret și sport și al Patriarhiei Române, informează TRINITAS TV.
Nevoitorii Mănăstirii Caraiman şi numeroşi pelerini care caută zilnic liniştea obştii monahale de la poalele Bucegilor au primit la praznicul Schimbării la Faţă, marţi, 6 august, vizita Preasfinţitului Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, care a săvârşit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Ierarhul a rostit un cuvânt de învăţătură în care a explicat semnificaţia teologică a evenimentului Schimbării la Față a Domnului.
La Cercul social-pastoral „Sfânta Cruce” de la mănăstirea prahoveană Caraiman a avut loc, în perioada 9-16 iulie, prima ediție a Taberei ARC, de spiritualitate, credință, istorie, limbă română și geografie, organizată de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, cu sprijinul Departamentului Românilor de Pretutindeni. La prima ediție au participat peste 100 de copii din mai multe parohii românești din Italia și din Republica Moldova.
Mănăstirea „Înălţarea Sfintei Cruci“ - Caraiman, situată la poalele Munţilor Bucegi
Școala Doctorală „Dumitru Stăniloae” a Facultății de Teologie Ortodoxă din București a organizat în perioada 13‑16 iunie cea de‑a șaptea ediție a Conferinței Naționale a Doctoranzilor din domeniul Teo
La mănăstirea prahoveană Caraiman se lucrează intens în această perioadă la o nouă clădire, care va veni în completarea Centrului social-pastoral „Sfânta Cruce”. În prezent, după indicatorii tehnici, luc
Centrul social-pastoral „Sfânta Cruce” al Mănăstirii Caraiman din județul Prahova găzduiește, în perioada 14-16 mai, întâlnirea anuală a reprezentanților Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Bucureștilor cu angajații protopopiatelor din București și din județele Ilfov și Prahova.
Prima zi a pelerinajului cu cinstitele moaște ale Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor, 4 martie, s-a încheiat la Mănăstirea Caraiman din județul Prahova, unde Preasfințitul Părinte


