După ce în prima zi a manifestării dedicate sărbătorii Aducerii moaștelor Sfântului Ioan cel Nou peste 28.000 de pelerini s-au bucurat de întâlnirea cu odorul de mare preț al eparhiei prin participarea la procesiunea „Calea Sfântului”, evenimentele liturgice prilejuite de sărbătoarea cetății Sucevei au continuat luni, 22 iunie, la Catedrala Arhiepiscopală, cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei. Slujba a fost oficiată la Altarul de vară al ansamblului monastic, împreună cu un numeros sobor de preoți și diaconi, stareți ai mănăstirilor bucovinene și slujitori ai catedralei.


