La Centrul cultural al Protopopiatului Ploiești Nord s-a desfășurat astăzi, 22 iunie, conferința „Necesitatea dialogului dintre duhovnicie și psihiatrie în tratarea depresiei”, susținută de părintele dr. Florin Ciprian Petre, slujitor al bisericii Spitalului Clinic de Psihiatrie „Prof. Dr. Alexandru Obregia” din București. Evenimentul a început cu săvârșirea Sfintei Liturghii în Biserica „Sfinții Voievozi” din Ploiești și a reunit numeroși clerici din cadrul Cercului Pastoral Urban din localitate, credincioși și persoane interesate de problematica sănătății mintale și de raportul dintre credință și actul terapeutic.


