Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Alegerea a doi noi arhierei în cadrul Sfântului Sinod

Alegerea a doi noi arhierei în cadrul Sfântului Sinod

Galerie foto (33) Galerie foto (33) Știri
Un articol de: Diac. Vasile Robert Nechifor - 25 Feb 2021

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a întrunit joi, 25 februarie, în şedinţă de lucru în Aula „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. În cadrul şedinţei de lucru, părintele arhimandrit Nichifor Horia a fost ales Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, cu titulatura „Botoşăneanul”, iar părintele arhimandrit Nestor Dinculeană a fost ales Arhiereuvicar al Episcopiei Devei şi Hunedoarei, cu titulatura „Hunedoreanul”.

Lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române au debutat prin săvârşirea slujbei tradiţionale de Te Deum în Sala „Europa Christiana” a Palatului Patriarhiei de către Preasfinţitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei, la care au participat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel şi arhierei membri ai Sfântului Sinod.

În continuare, în Aula „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei, după rostirea apelului nominal de către Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal, Întâi­stătătorul Bisericii noastre a deschis lucrările Sfântului Sinod, rostind un cuvânt de binecuvântare în care a menţionat faptul că pe ordinea de zi a şedinţei s-a aflat şi alegerea unui Episcop-vicar pentru Arhiepiscopia Iaşilor şi a unui Arhiereu-vicar pentru Episcopia Devei şi Hunedoarei. „Există două solicitări din partea Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei şi din partea Episcopiei Devei şi Hunedoarei pentru alegerea unui Episcop-vicar la Arhiepiscopia Iaşilor şi pentru un Arhiereu-vicar la Episcopia Devei şi Hunedoarei. Acestea sunt principalele teme pe ordinea de zi a şedinţei Sfântului Sinod, alături de evaluări ale activităţii ierarhilor pentru anul 2020, în ţară şi în străinătate, precum şi unele informări despre evenimentele trecute şi hotărârile legislative care privesc şi activitatea Bisericii”, a spus Preafericirea Sa.

A urmat desfăşurarea lucrărilor în comisiile sinodale: Comisia pastorală, monahală şi socială; Comisia teologică, liturgică şi didactică; Comisia canonică, juridică şi pentru disciplină şi Comisia pentru comunităţi externe, relaţii interortodoxe, intercreştine şi interreligioase.

După reluarea lucrărilor în plenul Sfântului Sinod, a avut loc alegerea Episcopului-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor şi a Arhiereului-vicar al Episcopiei Devei şi Hunedoarei, prezidată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Pentru postul de Episcop-vicar a fost ales prin vot secret părintele arhimandrit Nichifor Horia, cu 40 de voturi din 49 valid exprimate, acesta urmând a purta titulatura „Botoşăneanul”. De asemenea, părintele arhimandrit Nestor Dinculeană a fost ales de ierarhii Sfântului Sinod în demnitatea de Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei şi Hunedoarei cu 44 de voturi din 49 exprimate, primind titulatura de „Hunedoreanul”.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel i-a felicitat pe cei doi ierarhi aleşi, urându-le păstorire roditoare în demnitatea la care au fost chemaţi şi îndemnându-i să lucreze sub ascultare deplină de chiriarhii lor.

Arhim. Nichifor Horia, ales Episcop‑vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor

Arhimandritul Nichifor Horia a mulţumit Preafericirii Sale şi ierarhilor Sfântului Sinod pentru alegerea în demnitatea arhierească: „Vă mulţumesc pentru acest vot de încredere pentru slujirea ce îmi este pusă înainte, pe care o primesc cu bucurie şi cu nădejde. Cu nădejde pentru că, deşi ştiu că această slujire este cea mai grea şi cea mai înaltă, ştiu şi că ajutorul lui Dumnezeu este pe potriva acestei ascultări şi inspiraţia lui Dumnezeu este în faţa celor ce slujesc Lui cu smerenie. Aceasta este nădejdea cu care mă îndrept spre această slujire, în faţa căreia Îl rog pe Dumnezeu să îmi dăruiască hărnicie şi pricepere, dar mai ales să-mi păstreze duh de ascultare şi de smerenie adevărată, pentru a se împlini în această lucrare cuvântul psalmistului: «Unde este unire a poruncit Domnul binecuvântarea şi viaţa până în veac»”.

Arhim. Nestor Dinculeană, ales Arhiereu‑vicar al Episcopiei Devei şi Hunedoarei

Părintele arhimandrit Nestor Dinculeană şi-a exprimat recunoştinţa pentru votul acordat, sub­liniind importanţa pastorală a alegerii unui nou arhiereu în Episcopia Devei şi Hunedoarei. „Copleşit de emoţia acestui moment pentru puţinătatea vârstei, înainte de toate dau slavă lui Dumnezeu pentru chemarea făcută astăzi prin votul de încredere pe care l-am primit din partea membrilor Sfântului Sinod. La această slujire înaltă, care presupune multă jertfelnicie, nu pot să răspund decât cu smerenie întru ascultare. Aduc smerită recunoştinţă şi mulţumire Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru purtarea de grijă faţă de Biserica Ortodoxă Română şi în mod special pentru Episcopia Devei şi Hunedoarei. Mulţumire profundă aduc şi membrilor Sfântului Sinod, care astăzi mi-au acordat încredere pentru înalta slujire. Această alegere este foarte importantă pentru Episcopia Devei şi Hunedoarei, pentru că în această eparhie este nevoie de misiune, de slujire şi de împreună-lucrare pentru slava lui Dumnezeu şi pentru propăşirea Bisericii noastre. Datoria slujitorilor este să fie alături de oameni, să fie liantul prin care aceştia ajung la Dumnezeu, unde găsesc nădejde, ajutor, dragoste şi pace”, a spus părintele arhimandrit Nestor Dinculeană, Arhiereu-vicar ales al Episcopiei Devei şi Hunedoarei.

Lucrările Sfântului Sinod au continuat şi în partea a doua a zilei, fiind dezbătute punctele de pe ordinea de zi.

 

Arhimandritul Nichifor Horia

Originar din Brăila, născut la 14 noiembrie 1967, arhimandritul Nichifor Horia a urmat cursurile Colegiului Naţional „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Buzău, absolvind în anul 1993 Facultatea de Mecanică a Universităţii din Galaţi. Între 1993 şi 1997 a urmat cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi, Secţia Teologie pastorală, obţinând diploma de licenţă prin prezentarea tezei „Relaţia părinte-fiu duhovnicesc în Patericul egiptean”.

A fost tuns în monahism în decembrie 1995, la Mănăstirea Sihla din judeţul Neamţ. În anul următor a fost hirotonit ieromonah de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în vremea arhipăstoririi ca Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, pe seama Mănăstirii „Sfinţii Trei Ierarhi” din Iaşi. În anul 2001 a fost numit egumen al aceleiaşi mănăstiri, în 2004 a fost hirotesit protosinghel, iar în anul 2008, arhimandrit. În acelaşi an, devine stareţ al mănăstirii.

În perioada martie-iulie 2007, a fost secretar la Sectorul exarhat al Arhiepiscopiei Iaşilor. S-a înscris la studiile de master la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iaşi, susţinând în 2010 lucrarea de disertaţie „Metode şi mijloace pastorale utilizate de Sfântul Nicodim Aghioritul şi de părintele Petre Vintilescu”. Între anii 2013 şi 2016 a urmat cursurile Şcolii Doctorale a aceleiaşi facultăţi, teza sa de doctorat fiind intitulată „Practica exorcizării în Biserica Ortodoxă. Aspecte liturgice, canonice şi pastorale”. Pe lângă două cărţi apărute la Editura Doxologia, a publicat peste 30 de articole științifice în reviste sau volume colective, în țară și străinătate, atât în limba română, cât și în franceză. De asemenea, noul ierarh ales a finalizat de-a lungul timpului mai multe ­cursuri, printre acestea numărându-se unul de perfecţionare a muzeografilor şi ghizilor din muzeele bisericeşti.

Din februarie 2009, arhimandritul Nichifor Horia este exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor.

 

Arhimandritul Nestor Dinculeană

Arhimandritul Nestor Dinculeană s-a născut la 11 iunie 1983, în orașul Craiova, județul Dolj. Între anii 2003 şi 2007 a urmat cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă din Craiova, Secția Teologie pastorală, cu teza de licență „Rugăciunea Arhierească a Mântuitorului”. În anul 2009 a absolvit un program de studii masterale la aceeași instituție de învățământ, secția Doctrină și Cultură, cu disertația „Monahismul ca ieșire din lume și monahismul urban”.

A urmat cursuri de doctorat, între 2011 şi 2014, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, specializarea Istoria și filosofia religiilor, obținând și o bursă de studiu la Padova, Italia, pentru cercetare științifică în vederea redactării tezei de doctorat (2012-2013), cu ti­tlul „Preoția cultică la popoarele din spațiul canaanit și la poporul evreu biblic”. A obținut titlul de doctor în anul 2015, primind calificativul „Magna cum laude”.

În anul 2009 a fost tuns în monahism și a primit numele de Nestor. A fost hirotonit ieromonah în anul 2011, iar în anul 2014 a fost hirotesit arhimandrit. În anul 2013, o perioadă de şase luni a îndeplinit funcția de consilier eparhial la Sectorul pastoral-liturgic al Episcopiei Devei și Hunedoarei.

În perioada 2013-2018 a fost vicar administrativ bisericesc la Centrul eparhial al Devei și Hunedoarei și coordonator al acti­vității administrative și liturgice de la Catedrala Episcopală din Deva. Din anul 2018 ocupă funcția de vicar administrativ eparhial, continuând să coordoneze Sectorul administrativ-bisericesc, iar în perioada februarie 2019 - ianuarie 2021 a coordonat și Sectorul economic-financiar.

Citeşte mai multe despre:   Sfantul Sinod  -   Patriarhul Daniel  -   Te Deum