În după‑amiaza zilei de 11 iunie 2026, în Arhiepiscopia Dunării de Jos a continuat seria conferințelor pastoral‑misionare din primul semestru al anului 2026, cu întrunirea preoților din cadrul Protopopiatului
Hramul Mănăstirii „Întâmpinarea Domnului” din Năvodari
În ziua praznicului Întâmpinării Domnului, 2 februarie, Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” din apropierea orașului Năvodari, județul Constanţa, și-a sărbătorit hramul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de IPS Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii, ierarhul a hirotonit un diacon. În cuvântul de învățătură, ierarhul a vorbit despre legământul pe care Dumnezeu l-a făcut cu Dreptul Simeon, că acesta nu va muri până ce nu va vedea pe Fiul lui Dumnezeu întrupat.



.jpg)
