Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Întronizarea celui de-al şaselea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române

Întronizarea celui de-al şaselea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române

Un articol de: Narcisa Balaban Urucu - 29 Sep, 2007

▲ Mâine, în Catedrala patriarhală din Bucureşti, va avea loc întronizarea celui de-al şaselea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române ▲ La eveniment participă membrii Sfântului Sinod al Bisericii noastre, ierarhi delegaţi ai Bisericilor Ortodoxe surori şi ai altor Biserici, preşedintele României, delegaţi ai comunităţilor româneşti din afara graniţelor ţării, membri ai corpului diplomatic acreditat la Bucureşti, alte personalităţi din viaţa publică ▲ Programul ceremoniei debutează cu Sfânta Liturghie şi continuă cu slujba de Te Deum de întronizare ▲ Va urma citirea Gramatei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, înmânarea însemnelor patriarhale şi aşezarea în tronul patriarhal ▲

Mâine, în Catedrala patriarhală din Bucureşti, va avea loc întronizarea Înalt Prea Sfinţitului Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei şi Patriarhul ales al Bisericii Ortodoxe Române, ca Arhiepiscop al Bucureştilor, Mitropolit al Munteniei şi Dobrogei, Locţiitor al Tronului Cezareei Capadociei şi Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române. La eveniment vor participa membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române (BOR), preşedintele României, Traian Băsescu, preşedintele Senatului României, Nicolae Văcăroiu, preşedintele Camerei Deputaţilor, Bogdan Olteanu, primul-ministru al Guvernului României, Călin Popescu-Tăriceanu, alte autorităţi centrale şi locale, Majestatea Sa Regele Mihai şi familia regală, reprezentanţi ai Bisericilor Ortodoxe surori, Bisericilor Ortodoxe Orientale, Bisericii Romano-Catolice, Bisericilor protestante, Consiliului Mondial al Bisericilor şi Conferinţei Bisericilor Europene, ai cultelor din România, delegaţi ai comunităţilor româneşti din afara graniţelor ţării, membri ai corpului diplomatic acreditat la Bucureşti, alte personalităţi ale vieţii publice româneşti.

Vor participa 30 de delegaţii din străinătate, dintre care 16 ortodoxe. Din cei 90 de participanţi din străinătate, 56 sunt episcopi, ortodocşi şi de alte confesiuni.

Pentru Patriarh, Steaua României în Grad de Mare Cruce

Programul ceremoniei debutează cu Sfânta Liturghie oficiată de mitropoliţii BOR, în Catedrala patriarhală (8.30 -10.30), şi continuă cu momentul întronizării noului Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (10.30-11.30). Ceremonia de instalare va începe după Sfânta Liturghie, la ora 10.30, cu slujba de Te Deum de întronizare. Va urma citirea Gramatei Sfântului Sinod al BOR, înmânarea însemnelor patriarhale şi aşezarea în tronul patriarhal. IPS Mitropolit Laurenţiu al Ardealului îi va oferi noului Patriarh cârja, iar cele două engolpioane, crucea patriarhală, mantia şi camilafca îi vor fi oferite de ceilalţi mitropoliţi români, în ordinea stabilită de Sfântul Sinod. După aceasta, IPS Mitropolit Laurenţiu va rosti un cuvânt în numele Sfântului Sinod al BOR, după care va urma cuvântul PF Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

În continuare, la Palatul Patriarhiei, invitaţii vor semna Actul din Condica de Aur a Patriarhiei Române (11.30-12.00) şi vor participa la şedinţa solemnă a Sfântului Sinod pentru prezentarea mesajelor oficiale de felicitare din ţară şi străinătate (Aula Palatului Patriarhiei, 12.00-13.30).

Întrucât credincioşii nu vor putea intra în Catedrală, din cauza spaţiului limitat, întreaga ceremonie va putea fi urmărită pe două ecrane uriaşe instalate în curtea Patriarhiei. Pentru ziua de mâine, s-au luat măsuri de securitate obişnuite în astfel de situaţii.

În cursul după-amiezii, la Palatul Cotroceni (orele 16.30), va avea loc ceremonia de Conferire a Ordinului Naţional Steaua României în Grad de Mare Cruce Prea Fericitului Părinte Daniel, Patriarhul BOR, de către Excelenţa Sa domnul Traian Băsescu, Preşedintele României.

La ora 19.30, în Aula Patriarhiei, va avea loc şedinţa Sfântului Sinod, la care vor participa şi ierarhii de peste hotare, pentru binecuvântarea zilei de întronizare. La ora 22.15, PF Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va oferi un interviu în direct postului naţional de televiziune, TVR 1.

Moment de comuniune pentru întreaga Biserică Ortodoxă

Întronizarea Patriarhului este un moment solemn, un moment de sărbătoare în istoria unei Biserici, ca şi în istoria unei eparhii, pentru că întronizarea are loc atât la nivel de patriarhie, cât şi la nivel de mitropolie, arhiepiscopie sau episcopie, atunci când un nou păstor este chemat să conducă Biserica lui Hristos dintr-un anumit ţinut. „În cazul de faţă, aceasta este o sărbătoare pentru întreaga Biserică Ortodoxă Română, dar şi un moment de comuniune pentru întreaga Biserică Ortodoxă. Pentru că, în general, la astfel de momente participă ierarhi din toată Ortodoxia. Instalarea unui întâistătător de Biserică este unul dintre puţinele prilejuri în care se întâlnesc ierarhi ortodocşi din cele mai multe Biserici Ortodoxe din lume“, ne explică exarhul cultural al Arhiepiscopiei Iaşilor, arhimandritul Timotei Aioanei.

Slujba de întronizare a Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române are la bază slujba de Te Deum, care se săvârşeşte în zilele de aniversare (întronizare, ani de arhierie, onomastică ş.a.) ale Patriarhului şi ale celorlalţi ierarhi ai Bisericii noastre. În cadrul slujbei de Te Deum se aduce mulţumire lui Dumnezeu pentru binefacerile care au fost revărsate asupra persoanei respective, asupra eparhiei şi, în cazul patriarhului, asupra întregii Biserici. La întronizarea unui ierarh se citesc rugăciuni pentru noul ales, rugăciuni pentru ierarhii prezenţi, pentru tot clerul şi credincioşii Bisericii Ortodoxe Române. Slujba de Te Deum are în rânduială o pericopă apostolică, una evanghelică, două ectenii - o ectenie mare, la început, şi ectenia întreită, după citirea pericopei evanghelice -, o rugăciune de mulţumire şi un polihroniu care încheie slujba. Polihroniul este o cântare care se adresează în special noului ales şi personalităţilor prezente - ierarhi, demnitari de stat, invitaţi. După cum spune chiar denumirea acesteia, polihroniul este o urare de mulţi ani.

Doar Patriarhul românilor se îmbracă în alb

În Biserica Ortodoxă Română, vestimentaţia cotidiană a Patriarhului este de culoare albă. Aceasta este o tradiţie a Bisericii noastre, singura în care patriarhul este îmbrăcat complet în alb. În Bisericile de rit slav, patriarhul are ţinuta neagră, dar camilafca albă. În Bisericile de rit grecesc, patriahii poartă costumaţie neagră, inclusiv patriarhul ecumenic. Tradiţia spune că această opţiune ca patriarhii români să poarte vestimentaţie este expresia permanentei canonicităţi a Bisericii Ortodoxe Române, care nu a avut niciodată abateri de la comuniunea Ortodoxiei, fiind o Biserică păstrătoare a adevărului. Doar în Săptămâna Patimilor şi veşmintele Patriarhului BOR sunt cernite.

Patriarhul BOR este Locţiitor al Tronului Cezareei Capadociei

IPS Mitropolit Daniel, după slujba de întronizare, va purta titlul de Arhiepiscop al Bucureştilor, Mitropolit al Munteniei şi Dobrogei, Locţiitor al Tronului Cezareei Capadociei şi Patriarh al BOR. Titlul de Locţiitor al Tronului Cezareei Capadociei a fost oferit Mitropolitului Ţării Româneşti încă din secolul al XVIII-lea de către un patriarh ecumenic în semn de recunoştinţă pentru ajutorul pe care ierarhii români l-au oferit în mai multe situaţii Bisericii Constantinopolului. Arhiepiscopia Cezareei Capadociei a fost una dintre cele mai strălucite eparhii pe care le-a avut vreodată Biserica. Cezareea Capadociei se află în Asia Mică, la aproximativ 1.000 km distanţă de Constantinopol. În Capadocia au vieţuit foarte mulţi sihaştri, iar o vreme a vieţuit chiar Sfântul Ioan Gură de Aur. În vestitul ţinut al creştinilor, a păstorit o vreme Sfântul Vasile cel Mare.

Ceremonia de întronizare, transmisă în direct

Patriarhia Română a acordat Societăţii Române de Televiziune şi Societăţii Române de Radiodifuziune dreptul de a prelua în direct şi exclusiv ceremonia de întronizare a IPS Mitropolit Daniel ca Arhiepiscop al Bucureştilor, Mitropolit al Munteniei şi Dobrogei, Locţiitor al Tronului Cezareei Capadociei şi Patriarh al BOR.

În aceste condiţii, Televiziunea Română şi Societatea Română de Radiodifuziune, ca posturi publice, şi-au asumat responsabilitatea de a difuza către orice post de televiziune şi radio – liber de orice drepturi şi în direct – semnal video şi audio din Catedrala patriarhală, piaţa Catedralei patriarhale şi Aula mare a Palatului Patriarhiei, unde se vor desfăşura principalele momente ale ceremoniei de întronizare a noului Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, mâine, 30 septembrie, între orele 9.30-14.00.

Ieri, 28 septembrie, orele 11.00, la Centrul de Presă al Patriarhiei Române, a avut loc o conferinţă de presă susţinută de Înalt Prea Sfinţitul Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei, Prea Sfinţiţii Vincenţiu Ploieşteanul şi Ciprian Câmpineanul, episcopi-vicari patriarhali. Aceştia au prezentat jurnaliştilor programul şi detaliile legate de întronizarea noului Patriarh. Tot ieri, Patriarhia a oferit acreditări pentru jurnaliştii interesaţi de acest eveniment. Menţionăm, de asemenea, că mâine, 30 septembrie, la Palatul Patriarhiei, va funcţiona un Centru de presă.

Mâine, 30 septembrie, accesul credincioşilor la Catedrala patriarhală este permis dinspre Piaţa Unirii. Accesul invitaţilor români şi străini, precum şi al reprezentanţilor mass-media se va face din strada 11 iunie, începând cu orele 7.30. Amplasarea carelor de transmisiuni în direct pentru televiziunile interesate de evoluţia evenimentelor se va face astăzi, 29 septembrie, la locul stabilit de organizatori, până la orele 22.00 cel târziu.

Simbolismul însemnelor arhiereşti

Mitra este accesoriul liturgic folosit de arhierei pentru acoperirea capului, având forma coroanei sau diademei de odinioară împăraţilor bizantini. Mitra simbolizează „cununa de spini a Mântuitorului, precum şi mahrama de pe capul Lui“ (Sf. Simeon al Tesalonicului). Ea reprezintă demnitatea slujirii împărăteşti a Mântuitorului, precum şi vrednicia primită de arhiereu de la Hristos ca principal săvârşitor al celor sfinte.

Engolpionul este o insignă arhierească de forma unei iconiţe-medalion, confecţionată din email, aur sau argint şi înfăţişează pe Mântuitorul sau pe Maica Domnului. El se poartă pe piept, fiind legat de un lănţişor trecut peste gât. Engolpionul este specific Bisericilor Ortodoxe. Arhiereii poartă engolpionul mereu. Engolpionul simbolizează pecetea şi mărturisirea credinţei cea din inimă. Când are pe el reprezentat chipul Maicii Domnului, simbolizează puterea mijlocitoare şi ocrotitoare a Prea Sfintei Fecioare Maria, căreia i se încredinţează.

Crucea pectorală este o insignă a demnităţii arhiereşti, pe care arhiereul o poartă la piept mereu. În Biserica Ortodoxă Română, dreptul de a purta cruce în permanenţă îl are numai arhiereul, care o poate acorda ca o distincţie şi preoţilor. Crucea pectorală simbolizează Crucea lui Hristos, semn al biruinţei asupra păcatului şi a morţii.

Cârja sau toiagul păstoresc este un baston înalt confecţionat din lemn sau metal, împodobit cu plăcuţe de aur, fildeş sau argint. La capătul de sus se termină cu doi şerpi încrustaţi peste care se suprapune un glob surmontat de o mică cruce. Pe mânerul toiagului se înfăşoară de obicei o maramă cusută cu fir de aur, pentru a fi mai uşor de purtat. Arhiereii primesc cârja ori de câte ori intră în biserică şi slujesc, iar când doar asistă la serviciul divin, ei rămân cu cârja pastorală obişnuită (mai simplă) pe care o poartă şi în afara bisericii. Cârja simbolizează puterea de a păstori Biserica şi autoritatea pastorală a arhiereului. Cei doi şerpi de la capătul de sus al cârjei simbolizează înţelepciunea arhiereului. În întregimea ei, cârja simbolizează Crucea Mântuitorului Iisus Hristos în numele căruia slujeşte arhiereul.

Mantia este un veşmânt lung şi larg de culoare purpurie, fără mâneci, ca o pelerină bogată, îmbodobită pe laturi cu nişte benzi numite fâşii. Se încheie la gât şi jos în faţă. Mantia îşi are originea în mantaua monahală de odinioară, adoptată ca însemn arhieresc, deoarece episcopii (arhiereii) sunt recrutaţi din rândurile călugărilor. Mantia simbolizează puterea şi plenitudinea slujirii arhiereului.

Toate cele cinci însemne arhiereşti sunt purtate de către toţi episcopii.

Patriarhul, pentru a se deosebi de mitropoliţi şi de ceilalţi episcopi (care poartă o cruce şi un engolpion – fie cu Mântuitorul, fie cu Maica Domnului), poartă o cruce şi două engolpioane (unul cu Mântuitorul şi unul cu Maica Domnului). (Biroul de presă al Bisericii Ortodoxe Române)